Öğrenci Okul

Üniversite Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zorlu YGS-LYS maratonundan sonra sıra geldi üniversite tercihlerine. Bu sıcak yaz günlerinde sınava hazırlanmaktan daha da zoru meslek ve üniversite seçimi olacak. Aslında ideal olanı öğrencinin lise öğrenimi boyunca meslekleri, üniversiteleri tanıması, kendi yetenek, ilgi, becerilerini keşfetmesi ve zamana yayılmış şekilde, tercih sürecinden önce yapabileceği mesleklere karar vermesidir. Ama bu genellikle böyle olmaz, tercih sürecinde kısıtlı sürelerde kısıtlı kaynaklarla karar vermek zorunda olmak hem gençleri hem de aileleri zorlar. Uzun yıllar tercih sürecinin içinde yer almış bir eğitimci olarak aşağıdaki konulara dikkat etmenizin bu zorlu süreci biraz olsun kolaylaştırmasını dilerim.

  1. İstediğiniz üniversiteye girebilmek için asla istemediğiniz bir bölümü yazmayın. Her öğrencinin hayalini kurduğu bazı üniversiteler vardır. Sırf o üniversitede okumak için daha önce hiç düşünmediğiniz, hiç bir şey bilmediğiniz bir bölümü tercih listenize eklemeyin. Bu durumda hayalinizdeki üniversitede puanınızın yettiği bölümde okurken mutsuz olacak, istemediğiniz bir mesleği ömrünüz boyunca yapmak zorunda kalacaksınız.
  2. Puanınıza yazık olmasın diye puanınıza göre tercih yapmayın.  Hayalinizi kurduğunuz meslekten daha yüksek bir puan aldığınızda “puanım boşa gitmesin”diye daha önce hiç düşünmediğiniz bir bölümü yazabiliyorsunuz. Puanınız boşa gitmesin diye hayallerinizle vedalaşmayın.
  3. Kazandığınızda gitmeyeceğiniz hiç bir bölümü listenize eklemeyin. “Puanınız yetti”, “aileniz istedi” diye hiç düşünmediğiniz bir bölümü yazıp kazandığınızda, kayıt yaptırmasanız bile bir sonraki sene için puanınız düşecektir. Ya hiç istemediğiniz bir bölümde okumaya devam  edecek yada düşen puanı telafi için çok yoğun bir çalışma yapmanız gerekecektir.
  4. Size uygun olmadığı halde popüler meslekleri tercih etmeyin. Her dönemde popüler meslekler oldu olmaya da devam edecek. Son yıllarda Tıp, Hukuk oldukça popüler oldu yüksek puanlı tüm öğrenciler başka hiçbir faktöre bakmadan bu bölümleri tercih etmeye başladı. Bu noktada puanları yüksek ve çok kişi bu bölümleri tercih ediyor diye kişisel özelliklerinize uygun olmayan meslekleri seçmemelisiniz.
  5. Vakıf üniversitelerinin tanıtımlarından etkilenerek hiç düşünmediğiniz yada kendinize uygun olmayan bir bölümü yazmayın. Bazı vakıf üniversiteleri kendilerine öğrenci çekebilmek adına yeni açılan veya çok talep almayan bazı bölümleri için özel burs yada farklı avantajlar sunabiliyorlar. Tanıtımlarını da çok etkileyici yapıyorlar. Bu da sizlere çok cazip gelip birden aklınızda olmayan bambaşka bir alana kaymanıza sebep oluyor. Uzun vadede bu da olumsuz sonuçlara yol açıyor.
  6. Kampüsünü ziyaret etmediğiniz, öğretim kadrosunu, derslerini incelemediğiniz, orada okuyan kişilerle tanışmadığınız hiç bir bölümü listenize eklemeyin. Tercih süreci 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında 9 gün gibi çok kısa bir aralıkta gerçekleşecek. Bu sebepten şimdiden aklınızdaki mesleklerle ilgili o mesleği yapan kişilerle ve üniversitelerde/bölümlerde okuyan öğrencilerle görüşmeniz, üniversite tanıtımlarına gitmeniz ve  tercihler konusunda ön hazırlık yapmanız faydalı olacaktır.
  7. Yabancı dil, çift ana dal, yan dal, dikey geçiş, yurt dışı olanaklarını incelemeniz, sizleri geleceğe en iyi şekilde hazırlayacak, meslek hayatınızda fark yaratmanızı sağlayacak ortamlar sunan üniversiteleri tercih etmeniz geleceğinize ciddi bir yatırım olacaktır.
  8. Bu konuda deneyimi olan, güvenilir ve sizleri çok iyi tanıyan kişilerden ve gerçek uzmanlardan destek alın. Millet olarak bilgimiz olsun olmasın her konuda söyleyecek sözümüz olduğu için komşular, akrabalar, anne babamızın arkadaşları da bu süreçte oldukça aktif olurlar. Sizleri yeterince tanımadan, oldukça kısıtlı örneklerden yola çıkarak çok önemli yargılarda bulunabilirler. “Falancanın oğlu şöyle bir puan aldı buraya gitti”, “bu bölümde okudu filanca şirkette genel müdür oldu” derler. Sizin hayalinizi kurduğunuz meslek için “sakın onu yazma aç kalırsın sen bunu yaz” gibi akıl verirler. Bunlar hem kafanızı karıştırır hem de canınızı sıkar. Bu tip tavsiyeleri dinlememeniz ve sadece uzmanlara kulak vermeniz daha faydalı olacaktır.
  9. Bir tavsiye de anne babalara, tabi ki anne babalar çocukları için en iyisini ister, ancak bunu kendi hayallerini onun üzerinde gerçekleştirmek, kendi başarısızlıklarını çocuklarının başarılarıyla telafi etmek yada kendi mesleklerini devam ettirmek için onların ideallerini yok etmek şeklinde olmamalıdır. Onun ilgi, yetenek ve tercihlerine saygı duyarak, seçim noktasında farklı bakış açıları kazanabilecekleri ortamları onlara sağlayarak bu süreci en sağlıklı şekilde geçirmeleri faydalı olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın