uluslararası diploma programları Yurt Dışında Eğitim

Türkiye’de Almanca Eğitim Veren Okullar

Son yıllarda yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin Almanya’ya giderek artan bir ilgi gösterdiğini görüyorum. Öğrenciler Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde üniversite ücretlerinin çok yüksek olması nedeniyle üniversitelerin ücretsiz olduğu Almanya’yı tercih edebiliyor. Tam da bu noktada üniversite eğitimine yurtdışında devam etmeyi düşünen öğrencilerin okul seçimlerindeki önemli bir kriter de seçtikleri okulların onları yurtdışına donanımlı bir şekilde hazırlayabilmesi oluyor. Ben de Almanya’da üniversite okumayı düşünen öğrenciler için Türkiye’de Almanca eğitim veren okulları ve PASCH okullar ağını araştırdım.  Faydalı olmasını dilerim. İlgilenen arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun eğitim hayatının planlanması ve okul seçimi konularında bireysel danışmanlık almak isterseniz, randevu ve detaylı bilgi için kirmanyesim@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir, Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ve Telegram kanalımı takip edebilirsiniz. https://t.me/yesimkirman

PASCH Okullar Ağı Nedir? Ağın Okullara Katkısı Nedir?

2008 yılında Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından kurulan PASCH, Yurtdışı Okulları Merkezi (ZfA), Goethe Enstitüsü, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ve Eğitim Bakanları Konferansı Pedagojik Değişim Servisi (PAD) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir girişimdir. PASCH, “Okullar: Geleceğin Ortakları” (Schulen: Partner der Zukunft) anlamına gelen bir başlığın kısaltmasıdır. Bu girişimin amacı, dünyanın farklı yerlerindeki öğrencilerin Almanca’ya daha fazla ilgi duymasını sağlamak, Almanca öğrenmeleri için onları motive etmek ve dünya çapında bir okullar ağı oluşturmaktır. Bu girişim; dünya genelinde nitelikli Almanca dersi sunan okulları, modern ders malzemeleri, öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimler, öğrenci değişimleri ve burslarla desteklemektedir. Bu ağa bağlı bir okula devam eden öğrenciler, Almanya’da eğitimlerine devam edebilmeleri için önemli fırsatlar yakalamaktadır.

PASCH ağına 120 ülkede 2.000’e yakın okul, 600.000′ yakın öğrenci dahildir. ZfA tarafından denetlenen 140 Alman yurtdışı okulu – DAS Okulu, özgün müfredat planlı 27 Alman “profil” okulu – DPS Okulu, eğitim bakanlıklarının Almanca dil diplomalarını veren 1.064 ulusal okul – DSD Okulu ve Goethe Enstitüsü ile işbirliği yürüten yaklaşık 600 FIT Okulu, 102 PAD Okulu bu ağa dahildir.

Türkiye’deki DAS Okulları – DAS -Deutsche Ausland Schule – Alman Okulları

DAS okulları yurt dışındaki Alman okullarıdır. DAS okullarının koordinasyonu Alman Hükümetine bağlı ZfA (Zentralstelle für Auslandschulwesen) Yurt Dışı Okulları Merkezi tarafından gerçekleşir. Bu okullara ZfA tarafından Alman eğitimciler gönderilmekte ve maddi destekler verilmektedir. Denetlemeleri de ZfA tarafından yapılmaktadır. Dünyada 140 tane DAS okulu vardır. Türkiye’de ise 1 tanesi Ankara’da, 1 tanesi İzmir’de olmak üzere 6 tane DAS okulu vardır. 

Ernst-Reuter-Schule – Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Okulu

Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Okulu – İstanbul Şubesi

Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Okulu, İzmir Şubesi – İzmir Alman Okulu

Özel Alman Lisesi – Deutsche Schule Istanbul -Öğrenciler Abitur sınavlarına girerek Abitur Diploması alabilir. Bu diplomayı alan öğrenciler Almanya’daki bir liseden mezun olan öğrencilerle aynı haklara sahip olur.

İstanbul Erkek Lisesi – Öğrenciler Abitur sınavlarına girerek Abitur Diploması alabilir. Bu diplomayı alan öğrenciler Almanya’daki bir liseden mezun olan öğrencilerle aynı haklara sahip olur.

İELEV Özel Lisesi – Öğrenciler gerekli yükümlülükleri yerine getirerek GIB DP Gemischtsprachiges Internationales Baccalaureate alabilir. GIB Diploması alarak mezun olan öğrenciler, Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki üniversitelere doğrudan başvurma hakkına sahiptirler.

Türkiye’deki DSD Okulları

DSD okulları, Alman resmi dil diploması vermeye yetkili ulusal eğitim sistemindeki okullardır. Günümüzde dünya genelinde 65 den fazla ülkede toplamda 1064 DSD Okulu bulunmaktadır. Türkiye’de 18 tane DSD okulu vardır. Bu okullar, Almanya Yurtdışı Okulları Merkezi tarafından denetlenir.

DSD Nedir? 

Alman Dil Diploması -“Deutsches Sprachdiplom” (DSD)  lise düzeyi öğrencilerin yalnızca bu statüye sahip okullarda katıldıkları sınavlar sonucunda elde edebilecekleri ömür boyu geçerliliği olan Alman Kültür Bakanları Konferansının (KMK) onayını taşıyan dil diplomasıdır.

DSD okullarının koordinasyonu ise Alman Hükümetine bağlı ZfA (Zentralstelle für Auslandschulwesen) Yurt Dışı Okulları Merkezi tarafından gerçekleşir. Bu kurum Almanya dışında uygulanan DSD sınavlarını destekler ve bu programların uygulanmasında yardımcı olur.

DSD’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Alman Dil Diploması (DSD) Almanya´da üniversite eğitimi için yapılan başvurularda avantaj
sağlamaktadır. DSD I ve DSD II, Alman üniversitelerinde bir dil belgesi olarak kabul görmektedir.
Ancak, üniversitede öğrenim görebilmek için Alman Dil Diplomasının yanı sıra Türkiye’de
üniversite sınavında bir bölüm kazanmış olmak gerekmektedir. DSD I Almanya’daki yüksek öğretime hazırlanmak üzere üniversiteye bağlı olan hazırlık sınıfına girme hakkı kazandırmaktadır.
DSD II Almanya’daki üniversitelerde eğitim görebilmek için gerekli dil yeterliliği belgesidir.
DSD ayrıca İstanbul’da bulunan Türk Alman Üniversitesine özel kontenjandan yararlanarak
üniversite sınavı harici öğrencilerin kabulüne olanak vermektedir.

Türkiye’deki DSD Okullarının Listesi

Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi – Ankara

İsmail Sefa Özler Anadolu Lisesi – Adana

Özel ALEV Lisesi – İstanbul

Özel ALKEV Lisesi – İstanbul- Öğrenciler gerekli yükümlülükleri yerine getirerek GIB DP Gemischtsprachiges Internationales Baccalaureate alabilir. GIB Diploması alarak mezun olan öğrenciler, Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki üniversitelere doğrudan başvurma hakkına sahiptirler.

Yunus Emre Anadolu Lisesi – İzmir

Cağaloğlu Anadolu Lisesi – İstanbul

İELEV Cağaloğlu İlkokulu ve Ortaokulu – İstanbul

Kabataş Erkek Lisesi – İstanbul

Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi – Samsun

Bahçelievler Anadolu Lisesi – İstanbul

Çankaya Anadolu Lisesi – Ankara

Kartal Anadolu Lisesi – İstanbul

Özel TAKEV Anadolu Lisesi – İzmir

Üsküdar Ahmet Keleşoğlu Anadolu Lisesi  – İstanbul

Ankara Anadolu Lisesi – Ankara

Bornova Anadolu Lisesi – İzmir

İzmir Anadolu Lisesi – İzmir

M.N. Çakallıklı Anadolu Lisesi – Antalya

Türkiye’deki FIT Okulları

Goethe-Institut 100’den fazla ülkedeki eğitim kurumlarında 657 FIT Okuluna rehberlik etmektedir. Bunlardan 17 partner okul Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye’de T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Goethe-Institut arasında imzalanan İşbirliği Protokolü ile yürütülmektedir. FIT Okulları, Almanca derslerinin açıldığı ve genişletildiği ulusal eğitim sistemlerindeki okullardır. Goethe-Institut tarafından denetlenirler. Bu okullardaki öğrenciler Avrupa Ortak Dil Çerçevesine göre A1 ve A2 seviyesinde sınavlara girerler.  Bu okullardaki öğrencilere değişim projelerine katılma ve burs alma imkanları sağlanır. 

Özel Adana Gündoğdu Koleji – Adana

Ankara Atatürk Lisesi – Ankara

İzmir Kız Lisesi – İzmir

TED İstanbul Koleji – İstanbul

Adana Ticaret Odası Anadolu Lisesi  – Adana

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi – Ankara

Özel Çakabey Okulları – İzmir

Tülay Başaran Anadolu Lisesi – Samsun

Trabzon Fen Lisesi – Trabzon

Eti Sosyal Bilimler Lisesi – Eskişehir

İstek Özel Antalya Yeditepe Koleji – Antalya

Çapa Fen Lisesi – İstanbul

Gelişim Koleji – İzmir

İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi – Erzurum

Özel Yüce Okulları – Ankara

TED Alanya Koleji – Antalya

Vefa Anadolu Lisesi – İstanbul

 

Kaynak:

https://www.pasch-net.de/de/pasch-schulen/weltkarte.html

 

Bir Cevap Yazın