lgs 2021 lgs danışmanlığı lgs tercih yabancı liseler

LGS 2021 Yabancı Liselerin Kayıtları

Her yıl pek çok LGS öğrencisi yabancı liselerde okumanın hayalini kuruyor. Amerikan, Alman, Avusturya, Fransız ve İtalyan Lisesi gibi yabancı liseler gerek sundukları uluslararası diplomalar gerekse öğrencilere kazandırdıkları yabancı dil yetkinlikleriyle öne çıkıyor. Özellikle üniversiteyi yurtdışında okumayı düşünen öğrencilerin giderek daha çok tercih etmeye başladığı yabancı liseler, son yıllarda daha da artan bir taleple karşı karşıya kalıyor. Yabancı liselerin kayıtlarıyla ilgili çok fazla soru alıyorum. Ben de bu yazımda sizlere özel yabancı liselerin kayıt süreçlerini ve dikkat edilmesi gereken konuları anlatmak istedim. Faydalı olmasını dilerim. İlgilenen arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

LGS 2021 tercih, yabancı lise kayıtları ve lise seçimi konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz kirmanyesim@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir, Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ve Telegram kanalımı takip edebilirsiniz. https://t.me/yesimkirman

Yabancı Liselerin Kayıtları Ne Zaman Yapılıyor? 

MEB özel okullar için ayrı bir takvim yayınlamıyor ancak yayınladığı tercih ve yerleştirme takviminde özel okulların kayıtlarına hangi tarihte başlayabileceğini ve bitirebileceğini belirtiyor. Yabancı liselerin yöneticileri bir araya gelerek MEB’in belirlediği başlangıç ve bitiş tarihlerine göre kendi takvimlerini oluşturuyorlar. Bu takvim ana hatlarıyla ortak olsa da okullar takvimde kendilerine özgü değişiklikler yapabiliyor.

Yabancı Liselerin kayıt takvimi taban puan ilanı, ön kayıt, kesin kayıt – asil liste, kesin kayıt -yedek liste şeklinde ilerliyor. 2020 yılında LGS’nin pandemiden dolayı ertelenmesi takvimi sıkıştırmış, önceki yıllarda 3 tane kayıt dönemi açılırken  2 tane kayıt dönemi açılmıştı sonra serbest kayıt dönemine geçilmişti. 2021 LGS için henüz takvim belli değil. Geçen sene Temmuz ayının başına okullar web sitelerinde kayıt kılavuzlarını yayınlamış ve takvimlerini velilerle paylaşmıştı. LGS 2021 planlandığı gibi 6 Haziran’da yapılır, 30 Haziran’da LGS sonuçları açıklanırsa özel liseler 1 Temmuz itibariyle kayıt almaya başlayabilir. Büyük ihtimalle özel liselerin kayıtları Temmuz ayının ilk iki haftasında yapılacaktır. 2021 LGS ertelenirse tüm takvim ileri doğru kayacaktır.

Hangi Özel Yabancı Liseler Bu Takvimi Uyguluyor? 

Robert Kolej, Alman Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Avusturya Lisesi (2020’de kendi takvimini uygulamıştı), Saint Joseph Lisesi, Notre Dame De Sion Lisesi, Saint Benoit Lisesi, Saint Pulcherie Lisesi, Saint Michel, İtalyan Lisesi, Galileo Galilei İtalyan Lisesi yeni öğrencilerini kabul ederken ortak kayıt takvimini kullanmaktadır.

Yabancı Liseler İçin Tercih Yapılıyor Mu? Her Okula Ayrı Mı Başvuruluyor? 

Yabancı liseler için bir tercih listesi hazırlanmıyor, her okula bireysel başvuru yapılıyor. Okulun açıkladığı taban puanın üstündeki adaylar okulların web sitelerinden ön kayıta başvurabiliyor. Birden fazla okula ön kayıt başvurusu yapılabiliyor, öğrenci birden fazla okulun asil veya yedek listesinde yer alabiliyor, ancak sadece bir okulda kesin kayıtlı görünebiliyor.

Yabancı Liselerde Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılıyor? 

Okullar önce web siteleri üzerinden taban puanlarını ilan ediyor. Taban puanın üstündeki adaylar ön kayıt yaptırabiliyor. Ön kayıtlar tamamlandıktan sonra okullar asil ve yedek listelerini web sitelerinden yayınlıyor. Okulun kontenjanı kadar aday asil listede yer alırken taban puanın üstünde başvuran tüm adaylar yedek listede yer alıyor. Önce asil liste kayıtları gerçekleşiyor, sonra kontenjan kalırsa yedek listedeki adaylara geçiliyor. Yedek liste kayıtları yedek listede olup o onda okulda olan adaylardan puan sırasına göre gerçekleşiyor. Aynı işlemler kontenjan durumuna göre ikinci kayıt döneminde ve  serbest kayıt dönemlerinde de tekrarlanıyor.

Kayıtlı Olunan Bir Liseden Başka Bir Liseye Nasıl Geçiliyor? 

Öğrenci 1. kayıt döneminde kesin kayıt yaptırdığı bir okulu değiştirmek isterse 2. kayıt yada serbest kayıt döneminde taban puanının üstündeki okullara başvuru yapabiliyor. Yeni okuluna kayıt olduktan sonra diğer okuldan kaydını sildirmesi gerekiyor. Bu işlem sırasında okullar ücret kesintisi yapabiliyor.

Yabancı Lise Kayıtlarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Yabancı okullar tüm detayları web siteleri üzerinden anlık olarak paylaştıkları için kayıt süreçlerinde okulların web sitelerini çok sık ziyaret etmek gerekiyor. Okulların açıkladığı taban puanları ve açık kontenjanları güncel olarak izlemek, kayıt prosedürlerini detaylıca incelemek, önceki yıllardaki kayıt işlemlerinin istatistiklerine göre mevcut durumu yorumlamak öğrencinin hedeflediği okula yerleşmesini kolaylaştırıyor.

Bu süreçte profesyonel destek almak isterseniz kirmanyesim@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum ve umarım hepsi emeklerinin karşılıklarını alır ve hayallerindeki okullara kavuşur.

LGS 2020 Yabancı Liselerin Kontenjanları ve Taban Puanları

Bir Cevap Yazın