lgs lgs tercih lise lise seçimi

LGS 2022 Liseleri Tanıyalım Alman Lisesi

LGS’ye hazırlanan pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen Alman Lisesi’ni yakından tanımaya ne dersiniz? Öğrencilerine sunduğu Abitur Diploması imkanı ve mezunlarının Almanya’daki en iyi üniversitelerden aldığı kabullerle öne çıkan Alman Lisesi’ne nasıl kayıt olunabileceği, ücreti, taban puanı, üniversite başarısı gibi önemli bilgilerini sizler için yazdım. Faydalı olmasını dilerim.

LGS 2022 hazırlık, tercih ve lise seçimi konularında bireysel danışmanlık almak isterseniz, randevu ve detaylı bilgi için  ykirmanbilgi@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir,

Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ,

Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman

Telegram kanalımı  https://t.me/yesimkirman

You Tube Kanalımı https://www.youtube.com/channel/UCH8-PNDcIAlBL52n6pVSXdA takip edebilirsiniz.

Alman Lisesi’nin Tarihçesi ve Özellikleri

İstanbul Alman Lisesi, “Alman ve İsviçre Okulu” olarak 1868 yılında kurulmuştur. Mevcut bina, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 1896 yılında inşa edilmiştir. Alman Lisesi yurt dışında Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından tanınan 140 DAS (Deutsche Ausland Schule – Yurt Dışı Alman Okulu) okulundan birisidir. Alman Lisesi, Almanca ve İngilizce dillerinin öğretildiği Fen Bilimleri ve Matematik ağırlıklı özel bir lisedir.

Alman Lisesi Nasıl Öğrenci Kabul Eder? 

Alman Lisesi ilan edilen kontenjan ile sınırlı olarak her yıl, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan LGS sonucu oluşacak Merkezi Sınav Puanı (MSP) ile öğrenci alır.

Alman Lisesi’nin Taban Puanı Kaçtır?

2022 yılı ilk 1. ön kayıt taban puanı: 473
2021 yılında okula kabul alan en düşük puanlı öğrenci 0,44’lük dilimde ve 468 puana sahipti.

Kontenjanı Kaçtır?   

130

Eğitim Süresi Nedir? Hazırlık sınıfı zorunlu mudur?

1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıldır. Hazırlık sınıfı zorunludur. Hazırlık sınıfı, mevcut eğitim programına ek olarak, lise eğitimine ilişkin öğrencilerden beklenen davranış, donanım ve becerilere ilişkin bilgilerin aktarıldığı, yoğun geçecek 4 yıllık lise hayatına hazırlık yılı olarak nitelendirilebilir.

Yatılılık İmkânı Var Mıdır?
Özel Alman Lisesi’nde yatılılık imkânı bulunmamaktadır.

Mezunların Sahip Olabileceği Diplomalar

12. sınıfı bitiren öğrenciler MEB lise diploması ile mezun olurlar. 12. sınıfta yazılı ve sözlü dil sınavını başarıyla geçen İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, KMK Dil Diploması II (DSD II) sahibi de olurlar ve böylece dünyaca kabul edilen bir sertifika olan Almanca Yabancı Dil Sertifikasını almış olurlar.

İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, aynı zamanda  “Abitur Diploması” sahibi olabilirler; bu öğrencilerin yazılı ve sözlü sınavlara kabulü ve başarı derecelerini KMK Sınav Yönetmeliği düzenler. Alman mezuniyetine uygun mezuniyet sınavını başaran İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, Almanya’da okumuş ve lise mezuniyeti almış Alman öğrenciler ile aynıdır; Alman üniversitelerine giriş şartları Alman öğrenciler ile aynıdır.

Almanca, İngilizce, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fiziği kapsayan 6 ders kolundaki içerik ve zorluk derecesi, Alman Liselerine uygun mezuniyet seviyesindedir.

Abitur diploması ile öğrenciler Avusturya, İsviçre gibi ülkelerde de eğitimlerine devam edebilmektedir.

Alman Lisesinin Üniversite Başarısı Nasıldır?

2021 yılında 123 mezundan 89’u Almanya’da, 10’u Türkiye’de, 5’i İsviçre’de, 3’ü İtalya’da, 2’si ABD’de, 2’si İngiltere’de, !’er öğrenci de Avusturya, Letonya ve Masaristan’da üniversite eğitimlerine devam etmiştir.

2021 Yılı Mezunlarının Üniversite Başarısı 

2020 yılında 125  mezundan 83’ü Almanya’da, 13’ü Türkiye’de, 5’i İsviçre’de, 4’ü Hollanda’da, 4’ü İtalya’da, 2’si ABD’de, 1’i İngiltere’de üniversite eğitimlerine devam etmiş.

2020 Yılı Mezunlarının Üniversite Başarısı 

Okul Ücretleri Nedir?

2021-2022 Yılı İçin

Hazırlık ve 9. Sınıf Ücreti : 84.000 TL (Peşin)

Burs koşulları nelerdir? 

Okulda, her öğretim yılında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenciler Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre, başarılı, ancak maddi imkânları sınırlı öğrenciler ücretsiz okutulmaktadır.

İletişim:

Özel Alman Lisesi

Adres: Şahkulu Mahallesi, Şahkulu Bostanı Sok. No:10

İstanbul – Türkiye

Tel:  +90 (212) 245 13 90 / 91

Fax: +90 (212) 252 22 10

E-Mail: info@ds-istanbul.net

Bilgiler https://www.ds-istanbul.net/ adresinden derlenmiştir.
Okul seçimi konusunda danışmanlık almak isterseniz ykirman@yesimkirman.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın