lgs 2022 lgs danışmanlığı lgs tercih lgs2022 lise seçimi lise seçimi danışmanlığı

LGS 2022 Liseleri Tanıyalım İtalyan Lisesi

Yabancı liseleri tanıtmaya devam ediyorum, şimdi de sırada İtalyan Lisesi var. Öğrencilerine sunduğu eğitim sistemi, nasıl kayıt olunabileceği, ücreti, taban puanı ve üniversite başarısı gibi önemli bilgilerini sizler için yazdım. Faydalı olmasını dilerim. İlgilenen arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

LGS 2022 tercih ve lise seçimi konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz, randevu ve detaylı bilgi için ykirmanbilgi@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir,

Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ,

Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman

Telegram kanalımı  https://t.me/yesimkirman

You Tube Kanalımı https://www.youtube.com/channel/UCH8-PNDcIAlBL52n6pVSXdA takip edebilirsiniz.

1861 yılında İtalyan diplomatların girişimiyle İstanbul’daki İtalyan aileler için, akşamları faaliyet gösterecek bir İtalyan okulunun açılması sağlandı. Aynı yılda hayır amaçlı kurulan “Società Operaia” adli işçi derneğinin, İtalyan Hükümeti nezdinde çeşitli girişimlerde bulunması neticesinde, 1888 yılında Polonya Sokaği’nda “Kraliyet İlk ve Ortaokulu” hizmete girdi. Kraliyet İlk ve Ortaokuluna, 1885 yılında Beyoğlu Hayriye Caddesi’nde eğitime açılan “İtalyan Ticaret Okulu” bağlandı. 1900 yılında ise bu üç yıllık ticaret okuluna, dört yıllık lise bölümü eklendi. Buradan mezun olanlar İtalya Krallığı’nın ticaret yüksek okulları ile Napoli Doğu Bilimleri Enstitüsü’ne girmeye hak kazanıyorlardı. 1910-1911 döneminde Kraliyet ilk ve ortaokuluna, Latince dersinin okutulduğu dört yıllık lise bölümü ilave edildi. Okula Türk öğrencilerin kaydı da bu yıllarda başladı.

1919 yılında, İtalyan Ortaokulu ve Lisesi, o tarihte Avusturya tarafından savaş tazminatı olarak İtalya’ya verilen, Tom Tom Kaptan Sokak’ta bulunan şimdiki binasına taşındı. 1920 yılında Polonya Sokağı’ndaki Ticaret Okulu ve Lisesi de aynı binaya nakledildi. Böylece Latince’nin okutulduğu orta ve lise bölümüyle, orta ticaret ve lise ticaret bölümlerinden oluşan iki alanlı bir eğitim kurumu hizmet vermeye başladı. İtalyanca bilmeyen öğrencilere bu kurumda öğrenim olanağı sağlamak için aynı yıl İtalyanca Hazırlık Sınıfı açıldı. Ticaret Bölümü 1966 yılında kademeli olarak kapatıldı.

Bir yıl hazırlık, üç yıl ortaokul, dört yıl lise olmak üzere Fen alanında eğitim veren Özel İtalyan Lisesi, İlköğretim Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, ortaokul öncesi hazırlık sınıfını, lise öncesi hazırlık sınıfı haline dönüştürerek, Fen ve Türkçe-Matematik alanlarında eğitim ve öğretimine devam etti.

İnşa edildiği dönemin yapı tekniğine göre yığma bina olarak inşa edilmiştir. Okul binası her biri yaklaşık 600 m2 olan 5 kattan oluşmaktadır.

İtalyan Lisesi Nasıl Öğrenci Kabul Eder? 

İtalyan Lisesi, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için de tüm özel okulların birlikte almış oldukları karara uyarak, uygulanacak olan merkezi sınav sonuçlarına göre öğrenci alacağını beyan etmiştir.

https://www.liceoitaliano.net/tr/home/2022-23-yeni-kayit/

İtalyan Lisesi Taban Puanı Kaçtır?

2022 yılı ilk 1. ön kayıt taban puanı: 433
2021 yılında okula kabul alan en düşük puanlı öğrenci 4,91’lik dilimde ve 405 puana sahipti.

Her öğretim yılında, kontenjan dahilinde 9.sınıfa ve hazırlık sınıfına alınacak öğrenci sayısının en fazla %20’sine kadar olmak kaydıyla, yabancı dil dersi İtalyanca olan özel okullardan gelen veya İtalyan dili üzerine geçerli yeterlilik gösteren en az B1 seviyesinde sertifika (CELI-Perugia Yabancılar Üniversitesi, CILS-Siena Yabancılar Üniversitesi, PLIDA-Roma Dante Alighieri- Roma Üniversitesi kurumlarından alınan) sahibi öğrenciler için kontenjan ayrılmaktadır.

Bu öğrenciler için, merkezi sınav sonuçlarına göre hesaplanan puanlar esas alınmamakta İtalyanca, Türkçe ve Matematik derslerini kapsayan hem yazılı hem sözlü olarak bir yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlardan her üç dersten en az “70” (yetmiş) almak koşuluyla en yüksek puanı alan öğrenciden başlanarak 9. Sınıfa veya hazırlık sınıfına kayıt yapılmaktadır.

Okulun Toplam Öğrenci Sayısı Kaçtır?

Şu anda lisede 400 öğrenci eğitim görmektedir.

Öğretmen Profili Nasıldır? 

Öğretmen kadrosu 36 kişiden oluşmaktadır.

Eğitim Süresi Nedir? Hazırlık sınıfı zorunlu mudur?

1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıldır.

Öğretim dili nedir?

Ana öğretim dilleri İtalyanca ve Türkçedir. Yabancı dil olarak İngilizce ve antik dillerden Latince öğretilir.  İtalyanca, İngilizce gibi yabancı dil derslerinin yanı sıra Matematik, Fen, Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi temel bilim derslerini de İtalyan öğretmenler verir.

Yatılılık İmkânı Var Mıdır?

İtalyan  Lisesi’nde yatılılık imkânı bulunmamaktadır.

Mezunların Sahip Olabileceği Diplomalar

İtalyan Lise Bitirme Maturita sınavıyla İtalyan Lise Diploması alma haklarına da sahiptirler.

Özel İtalyan lisesi iki ulusal eğitim sisteminden oluşmaktadır: Türk olan yabancı özel okul olarak belirtilirken, İtalyan olan ise devlet okulu olarak tanınmıştır. Bu sebepten dolayı Türk öğrenciler, İtalyan öğrencilerle aynı haklara sahiptir ve yasal olarak İtalyan diploması alma şansına sahiptirler.

İtalya’da İtalyan diploması yasal bir sertifika ve denkleştirilmeye ihtiyaç duymadan tüm Avrupa Birliği’nin sınırları içerisinde ve başka diğer ülkelerde tanınmış bir diplomadır.

İtalya’da tüm üniversitelerin fakültelerine giriş sağlamanın yanı sıra vatandaşlık gerekliliği olmayan durumlarda bazı devlet sınavlarına girme hakkını vermektedir. Bazı İtalyan fakültelerinde, özellikle öğrenci kabulünün sınırlı olduğu yerlerde, bazı kontenjanlar İtalyan diploması hamili olmayan yabancı uyruklu öğrencilere ayrılmıştır.

İtalyan diploması 3 ISCED (International Standard Classification of Education) seviyesinde yer almaktadır. Öğrencilerin bu diploma için 3 yazılı ile 1 sözlüden oluşan ve 4. sınıf sonunda yapılan sınava girmesi gerekiyor.

Öğrenci İndirim / Burslar Nelerdir? 

İtalyan  Lisesi’nin Üniversite Başarısı Nasıldır?

Mezunlarının yarıdan fazlası İtalya’daki üniversitelere başvuruyor.

https://www.liceoitaliano.net/tr/imi-universite-sonuclari/

Okul Ücretleri Nedir?

2022-2023 Yılı İçin Lise Hazırlık Sınıfları Öğrenim Ücreti :

Hazırlık Sınıfı 65.400 TL (KDV dahil)

Burs koşulları nelerdir? 

Muafiyet ve burslar Türk kanunları doğrultusunda düzenlenmektedir ve ilgili komisyon tarafından verilmektedir (kayıtlı öğrencilerin %3’ü). Diğer burslar okulun sponsorları tarafından sağlanabilmektedir. Mayıs ayının başından itibaren bursların dağılımı hakkındaki kriterleri okulun web sitesinde bulmak mümkündür.

Sanal  Okul Tanıtım Turu

Liceo Italiano a 360°

İletişim:

Adres : Tomtom Kaptan Sokak No:3 – 34433 Beyoğlu – Istanbul

Telefon : 0 212 2441301 – 0 212 2524584

Faks : 0 212 2452548

Url : https://www.liceoitaliano.net/tr/

e-posta : imi@liceoitaliano.net

 

 

 

Bir Cevap Yazın