lgs lgs 2021 lgs danışmanlığı yabancı liseler

LGS 2021 Liseleri Tanıyalım Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

LGS’ye hazırlanan pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni yakından tanımaya ne dersiniz? Öğrencilerine sunduğu Matura Diploması imkanı ve mezunlarının yurtdışından aldığı kabullerle öne çıkan Avusturya Lisesi’ne nasıl kayıt olunabileceği, ücreti, taban puanı, üniversite başarısı gibi önemli bilgilerini sizler için yazdım. Faydalı olmasını dilerim.

LGS 2021 tercih ve lise seçimi konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz kirmanyesim@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir, Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ve Telegram kanalımı takip edebilirsiniz. https://t.me/yesimkirman

Sankt Georg Avusturya Lisesi’nin Tarihçesi

Okula adını veren ve geçmişi 1300’lere uzanan, St.Georg Kilisesi’nin de içinde bulunduğu, bina kompleksi 1882 yılı Kasım ayında imzalanan bir anlaşma ile satın alınmış ve ilkokul ve yetimhane olarak bugünkü binasında hizmet vermeye başlamıştır. Okula sonradan ortaokul ve lise kısımları da ilave edilmiştir. Okul ilk mezunlarını 1913 yılında vermiştir. Yıllar boyu erkek ve kız okulu olarak ayrı ayrı gelişme göstermiş olan okullar, 1995 yılında karma eğitim vermeye başlamıştır.

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Nasıl Öğrenci Kabul Eder? 

Okul, ilan edilen kontenjan ile sınırlı olarak her yıl, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan LGS sonucu oluşacak Merkezi Sınav Puanı (MSP) ile öğrenci alır.

Sankt George Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Arasındaki Fark Nedir?

Avusturya Ticaret Okulu’nun ders programı Türkiye’deki 4 yıllık Ticaret Lisesi programı ile Avusturya’daki 5 yıllık Ticaret Lisesi programının ortalaması alınarak oluşturulmuştur. Ticaret Lisesindeki ders programının amacı, mezunların işletme ve yönetim alanında yeterli bilgi donanımına sahip olmalarını sağlamaktır. Ticaret bölümünde Bilgisayar Destekli Muhasebe, İşletme Ekonomisi ve Uluslararası Ticaret gibi dersler verilmektedir. Her iki bölümden de Matura sınavına girilebilmektedir.

Ticaret Bölümü Ders Programı 

Lise Bölümü Ders Programı

Sankt George Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nun Taban Puanı Kaçtır?

2020-2021  Eğitim Öğretim Yılı taban puanları aşağıdaki gibidir. St Georg Avusturya Lisesi en son 467,3894 puanla öğrenci alırken, ticaret bölümü en son 450,4147 ile öğrenci almıştır. 

1. Ön Kayıt 2. Ön Kayıt 1.Serbest Kayıt 2.Serbest Kayıt 3.Serbest Kayıt
Okulun Adı Kontenjan Taban
Puan
Kontenjan Taban Puan Kontenjan Taban Puan Kontenjan Taban Puan Kontenjan Taban Puan Son
Öğrencinin
Puanı
ST. GEORG AVUST. LİSE 90 430 33 4. yedek
liste
9 8-11.
yedek liste
2 12.
yedek liste
Dolu 467,3894
ST.G. AVUST.TİC. LİSE 18 420 8 4.
yedek liste
5 8-11.
yedek liste
2 12.
yedek liste
Dolu 450,4147

Kontenjanı Kaçtır?   

LGS 2020’de   St Georg Avusturya Lisesi’nin kontenjanı 90 iken, Ticaret Okulu’nun kontenjanı 18 idi. 

Eğitim Süresi Nedir? 

1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıldır.

Yatılılık İmkânı Var Mıdır?

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nda yatılılık imkânı bulunmamaktadır.

Mezunların Sahip Olabileceği Diplomalar

Okul, öğrencilerine Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi diplomasının yanında, Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerliliği olan uluslararası nitelikteki Matura – Avusturya Olgunluk Sınavı diplomasını (Reifeprüfungszeugnis) alma şansını da vermektedir. Matura diploması almış olan öğrenci, Avusturya’da yapacağı üniversite başvurularında Avusturya vatandaşı olan öğrencilerle aynı koşullara tabi tutulur.

Sankt George Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nun Üniversite Başarısı Nasıldır?

Lise bölümünden 2020 yılında mezun olan 89 öğrencinin 75 tanesi eğitimine yurt dışında, 11 tanesi Türkiye’de devam etmiştir. Yurt dışından kabul olan öğrencilerden 16 tanesi Avusturya, 48 tanesi Almanya, 6 tanesi İsviçre’den kabul almıştır. 75 mezunun 71’i Matura mezunudur.

2020 Lise Bölümü Üniversite Başarısı

Ticaret bölümünden  2020 yılında mezun olan 17 öğrencinin tamamı yurt dışından kabul almıştır. 8 tanesi Avusturya ve 5 tanesi Almanya’dan kabul almıştır. 17 mezunun 15’i Matura mezunudur.

2020 Ticaret Bölümü Üniversite Başarısı

Okul Ücretleri Nedir?

2020-2021 Yılı İçin

Hazırlık Sınıfı Ücreti : 58.000 TL (Peşin)

Burs koşulları nelerdir? 

Okulda, her öğretim yılında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenciler Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre, başarılı, ancak maddi imkânları sınırlı öğrenciler ücretsiz okutulmaktadır.

İletişim:

Özel St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Kart Çınar Sokak 2, TR-34420 Karaköy – İstanbul, TürkiyeTel: +90-212-313 49 00
Bilgiler http://www.sg.k12.tr/tr/ adresinden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın