Yurt Dışında Eğitim

College Of Europe Yüksek Lisans Burs Başvuruları Başladı

Özel sektör, sivil toplum kuruluşları Avrupa Koleji ve Polonya Dışişleri Bakanlığı desteğiyle Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, akademik açıdan başarılı olan, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2022-2023 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe / Collège d’Europe) burs imkânı sağlanacaktır. 

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı’nın amacı, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi doğrultusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı AB uzmanlarını ve geleceğin Türk Avrokratlarını yetiştirmektir. Avrupa Birliği Başkanlığı eşgüdümünde yürütülen burs programı kapsamında 2010-2021 yılları arasında 138 öğrenci bu okulda yüksek lisans eğitimi almıştır.

Avrupa Koleji’nin yüksek lisans programı imkânı sağlayan iki kampüsü bulunmaktadır. Belçika’nın Brugge şehrinde bulunan kampüste, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programları yürütülmektedir. Polonya’da bulunan Natolin kampüsünde ise Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları programı kapsamında eğitim verilmektedir.

Belçika Brugge kampüsünde sürdürülen yüksek lisans programları için ekonomi, hukuk, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, Avrupa çalışmaları ve tarih bölümlerinden mezun olma; Polonya’daki Natolin kampüsünde sürdürülen program için ise hukuk, ekonomi, siyaset bilimi, tarih, sosyal bilimler ve felsefe, coğrafya, dil bilimleri ve gazetecilik bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır.

Burs programı kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Brugge ya da Natolin kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır.

Bursların, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlar neticesinde 2022-2023 akademik yılında Avrupa Koleji’nde bir yıllık yüksek lisans eğitimi görmeye hak kazanacak adaylar arasından seçilecek kişilere verilmesi öngörülmektedir. Geçen akademik yılda Avrupa Koleji’ne kabul alan 11 kişiye burs verilmiştir. Adayların Avrupa Koleji programlarına kabul edilmeleri burs almalarını garantilememektedir. Mülakat tarihi ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra iletilecektir.

Program kapsamında sağlanan burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır ve cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

Burs başvuruları için gerekli şartlar aşağıda sunulmuş olup, burs için son başvuru tarihi 19 Ocak 2022 ‘dir.

  1. Başvuru yolu:

AB Başkanlığı bursunu elde edebilmek için Avrupa Kolejinden kabul almak zorundadır. Bu itibarla adayların önce Avrupa Kolejine kabul başvurusu yapması ve eşzamanlı olarak da burs için AB Başkanlığına başvurması gerekmektedir.

Avrupa Koleji yüksek lisans programlarına kabul başvurusunda bulunmak için;

  1. Adayların Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu)  19 Ocak 2022 tarihine kadar online başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda adaylardan, sistemde kişisel hesap oluşturmalarının ardından başvuru formunu doldurmaları ve sistem tarafından talep edilen ek evrakları bahsi geçen sisteme elektronik olarak yüklemeleri beklenmektedir.  Burs başvurusunda bulunacak adayların, online sistemin ilgili alanında bu hususu belirtmeleri gerekmektedir.

Burs başvurusunda bulunmaları için;

  1. Adayların, Avrupa Kolejine kabul başvurularını takiben, burs başvuru formunu doldurup, fotoğraflı ve imzalı olarak posta yoluyla Avrupa Birliği Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir. Burs başvuru formu aşağıda ve www.ab.gov.tr adresinde elektronik olarak sunulmaktadır.

Burs programı başvuru şartları:

  • T.C. vatandaşı olmak (Yurt dışında bulunan T.C. vatandaşları da programa başvurabilmektedir.)
  • Son başvuru tarihinde 35 yaşından gün almamış olmak
  • İlgili alanda üniversite mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak
  • İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisini de, iyi düzeyde bilmek (Dil belgesi sunulması gerekmektedir.)

III. Burs başvurusu için gerekli belgeler:

  • AB Başkanlığı burs başvuru formu (doldurulmuş, fotoğraflı ve imzalı olarak)
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan adayların, kurumlarından alacakları “burs programına kurumlarının bilgisi dâhilinde başvurduklarını ve kazanmaları halinde yüksek lisans programına gönderileceklerini” belirten bir yazıyı da Avrupa Birliği Başkanlığına başvuru esnasında iletmeleri zorunludur.

V. Başvuru için temas noktası ve adres:

2022-2023 akademik yılı için son başvuru tarihi 19 Ocak 2022’dir. Adayların en geç 19 Ocak 2022 tarihine kadar Avrupa Birliği Başkanlığı’na posta yoluyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Postadaki gecikmelerden Avrupa Birliği Başkanlığı sorumlu olmayacaktır.

Adaylara telefon yoluyla bilgi verilmeyecektir. Her türlü soru için avrupakoleji@ab.gov.tr adresiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Avrupa Birliği Başkanlığı

Mustafa Kemal Mah. 2082.Cad. No: 5 

06530 Çankaya /ANKARA

avrupakoleji@ab.gov.tr

Bir Cevap Yazın