lgs 2024 lgs tercih özel yabancı lise

LGS 2024 Liseleri Tanıyalım İzmir Amerikan Koleji

Özel İzmir Amerikan Koleji’ni yakından tanımaya ne dersiniz? Öğrencilerine sunduğu eğitim sistemini, nasıl kayıt olunabileceği, ücreti, taban puanı, üniversite başarısı gibi önemli bilgilerini sizler için yazdım. Faydalı olmasını dilerim.

LGS 2024 tercih ve lise seçimi konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz ykirmanbilgi@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir, Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr  , Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman takip edebilirsiniz.

 

Özel İzmir Amerikan Koleji Tarihçesi ve Özellikleri

1878 tarihinde Amerikalı eğitimciler tarafından İzmir’in Basmane semtinde, bir “çocuk yuvası” olarak kurulan okul,  1913’te Göztepe’de şu anda okulun bulunduğu arazinin alınmasıyla yeni  kampüste eğitime devam eder, “American Collegiate Institute” unvanını  kullanmaya başlar, 1928 yılında 4 kız öğrenciyi mezun ederek, ilk mezunlarını verir. 1920’lerde Milli Eğitim Bakanlığı, tüm yabancı ilkokulları kapatır. O zamandan sonra ACI, kız öğrencilere hizmet veren bir ortaöğretim (hazırlık, orta ve lise) kurumu olarak eğitime devam eder. Lise Bölümü 1953 yılında dört yıllık bir programa sahip olur. 1960’larda artık kızlar Orta 3’te eğitimi bırakmaz liseye devam ederler. 1986’da, kız erkek karışık eğitime başlama kararı alınır.

ACI’nın bir zamanlar Türkçe unvanı olan Amerikan Kız Koleji, 1974-75 öğretim yılında, Mili Eğitim Bakanlığı tarafından Amerikan Kız Lisesi’ne dönüştürülmüştür. 1986 yılından sonra resmi unvanı Özel İzmir Amerikan Lisesi olan okulun adı, Ekim 2005 itibariyle Özel İzmir Amerikan Koleji olmuştur.

1997 yılında, sekiz yıllık temel eğitim yasasının çıkmasının ardından, diğer yabancı okullar gibi İzmir Amerikan Koleji’nin ortaokulu kısmı da kalkmıştır. ACI, şu anda, Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağlı, karma eğitim veren bir ortaöğretim kurumu olarak olarak hizmet vermektedir.

Özel İzmir Amerikan Koleji Nasıl Öğrenci Kabul Eder? 

Hazırlık sınıfına, 8. sınıfı bitiren öğrenciler arasından Merkezi Sınav Sistemi (LGS)  ile öğrenci alır.

Özel İzmir Amerikan Koleji Taban Puanı Kaçtır?

Okulun Adı Kont Taban
Puan
2023 Son
Öğrencinin
Puanı
2023
Yaklaşık
Yüzdelik
İZMİR AMERİKAN LİSESİ 180 463,00 463 4,26

Kontenjanı Kaçtır?   

2023-2024 eğitim öğretim yılında Özel İzmir Amerikan Lisesi’nin Hazırlık sınıfına 180 öğrenci almıştı.

Okulun Toplam Öğrenci Sayısı Kaçtır?

Şu anda lisede 898 öğrenci eğitim görmektedir. İzmir dışından gelen 408 öğrenci bulunmaktadır, bu öğrenciler 48 ayrı ilden gelmektedir. Öğrencilerin geldikleri iller: İstanbul, Bursa, Denizli, Afyonkarahisar, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Manisa, Kütahya, Uşak, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Isparta, Konya, Kayseri, Şanlıurfa, Erzurum, Gaziantep, Samsun, Kocaeli, Diyarbakır, Yalova, Kırklareli, Bartın, Kahramanmaraş, Tunceli, Muş, Sakarya

Öğretmen Profili Nasıldır? 

Öğretmen kadrosu 121 kişiden oluşmaktadır. Öğretmenlerin %18’i yabancıdır. Yabancı öğretmenlerin verdikleri dersler arasında İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Matematik, Biyoloji, Bilgi Kuramı, Tiyatro ve Resim/Görsel Sanatlar bulunmaktadır.

Eğitim Süresi Nedir? Hazırlık sınıfı zorunlu mudur?

Hazırlık – Lise 4 olmak üzere 5 seviye bulunmaktadır. Hazırlık zorunludur.

Öğretim dili nedir?

ACI’da kültür dersleri Türkçe işlenir. İngilizce derslerinin yanı sıra, Fen ve Matematik dersleri ile bazı seçmeli dersler İngilizce verilir. İkinci yabancı dil olarak; Almanca, Fransızca ve İspanyolca seçenekleri sunulmaktadır.

Yatılılık İmkânı Var Mıdır?

Özel İzmir Amerikan Koleji’nde yatılılık imkânı bulunmaktadır. Toplam 150 öğrenci kapasiteli yatakhanesi mevcuttur.

Geleneksel Okul Aktiviteleri ve Ders Dışı Etkinlikler Nelerdir? 

MOODS, Bazaar Day, Winter Bazaar, Mole Day, Turkish International Model United Nations (TIMUN), The Hague International Model United Nations (THIMUN), International Schools Theatre Association (ISTA), ACI Ormanı Çevre Etkinliği, Ekin-Yazın Etkinlikleri, Felsefe Olimpiyatları, Türkçe ve İngilizce Tiyatro,  Amerikan Okulları Fen/ Sosyal Bilimler/Liderlik/Sosyal Yardım Fuarları, Founders’ Day, Fransızca MUN Konferansları, Almanca MUN Konferansları, GlN Konferansları, Satranç Turnuvaları, Türkçe Münazara Turnuvaları, Halk Oyunları Festivali olmak üzere yüze yakın etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Mezunların Sahip Olabileceği Diplomalar

IB Diploma Programı: İzmir  Amerikan Koleji, 2005 yılında IB Diploma Programı’nı uygulamak üzere yetkilendirilmiş ve böylece Ege Bölgesinde IBDP veren ilk lise olmuştur. Lise 2. sınıf sonunda öğrenciler Lise 3.sınıfta IB Diploma Programı’na başlama konusunda kararlarını verirler. Lise 3. ve Lise 4. Sınıflarda devam eden iki yıllık bir eğitimin sonunda okulumuzdan çift diploma ile mezun olurlar.

https://www.aci.k12.tr/Icerik/ib-diploma-programi/410/

CIS Akreditasyonu: Okul 1994 yılında eğitim kalitesinin uluslararası bir kuruluş tarafından belgelenmesi amacı ile o yıllardaki yetkili kuruluş olan Avrupa Okullar Konseyi (European Council of International Schools- ECIS)’ne başvurdu ve Türkiye’nin akredite edilen ilk eğitim kurumu oldu.

https://www.aci.k12.tr/Icerik/cis-akreditasyonu/411/

Özel İzmir Amerikan Koleji’nin Üniversite Başarısı Nasıldır?

2023 mezunlarımızın kabul edildikleri yurt dışı üniversiteler

https://drive.google.com/file/d/1PO-NC2Ww-JHDTihHgYex0v06xotYyf4Q/view

2023 mezunlarının yurt içinde kazandıkları üniversite ve bölümler

https://drive.google.com/file/d/16E9lFnRfJDPqmJIpb8km_nWxRKW-68h9/view

2022 mezunlarımızın kabul edildikleri yurt dışı üniversiteler

https://drive.google.com/file/d/1X17XtPtGGiWNCkaeGSDm6dGXhkxzB1TR/view

2022 mezunlarının yurt içinde kazandıkları üniversite ve bölümler

https://drive.google.com/file/d/1D1BDIqM-SXFmzkS-ZrtufETj_igcCRJK/view

2021  mezunlarımızın yerleştikleri üniversiteler ve istatistiki bilgiler

https://www.aci.k12.tr/images/Dokumanlar/202109132021-O%CC%88SYM-WEB.pdf

Burs koşulları nelerdir? 

İzmir Amerikan Koleji’nde burslar, öğrencilerin ihtiyacına ve başarılarına göre Akademik Başarı Bursu, Mali Destek Bursu ve SEV Spor, Sanat ve Bilim Bursu olarak değişiklik göstermektedir ve her bir bursun kendine özgü özel koşulları var. Bu koşullara göre burs oranları değişiklik göstermektedir ve okul ücretinin %100’ünü aşan (eğitim masraflarının tümünü karşılayan) oranlara ulaşabilmektedir.

https://www.aci.k12.tr/Icerik/burs-olanaklari/401/

Okul Ücretleri Nedir?

Okul Ücreti – Taksitli – 775.000 TL (KDV dahil)
Okul Ücreti – Peşin –  759.500 TL (KDV dahil)
Yatılılık Ücreti  – Taksitli 287.640 TL (KDV dahil)

Yatılılık Ücreti – Peşin –  281.888 TLKDV dahil)

İletişim:

Adres : İnonu Caddesi No. 476 35290 Göztepe İzmir

Telefon : 0232 355 0 555

Url : : www.aci.k12.tr

e-posta : info@aci.k12.tr

Tanıtım Filmi

https://www.youtube.com/watch?v=NvlTD_6fDTE

Sanal Tur

https://www.aci.k12.tr/360-sanal-tur.html

Sosyal Medya Hesabı 

https://www.instagram.com/izmiramerikan/

Bir Cevap Yazın