lgs 2024 lgs tercih lise seçimi

LGS 2024 Liseleri Tanıyalım HEV Hisar Lisesi

LGS 2024 kayıt süreçleri yaklaşırken liseleri tanıtmaya devam ediyorum. Bu yazımda HEV Hisar Lisesi’ni sizlere tanıtmak istiyorum. Hisar Lisesi’nin tarihçesi, kayıt kabul süreçleri, ücretleri ve üniversite başarısı gibi detayları derlediğim yazımın faydalı olmasını dilerim. İlgilenen arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

LGS 2024 tercih ve lise seçimi konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz ykirmanbilgi@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir,

Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr  ,

Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman

You Tube Kanalımı https://www.youtube.com/channel/UCH8-PNDcIAlBL52n6pVSXdA  takip edebilirsiniz.

HEV Hisar Lisesi Tarihçesi ve Özellikleri

Hisar Okulları, 1996’dan beri Hisar Eğitim Vakfı çatısı altında K-12 bütünlüğünde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde faaliyet gösteren bir eğitim kurumudur. HEV Hisar Lisesi 2005 yılında eğitim öğretime başlamıştır. 

Hisar Eğitim Vakfı, bir grup eğitim gönüllüsünün girişimiyle ülkemizde çağdaş ve en ileri eğitim sistemlerinin uygulanmasını desteklemek için 1970 yılında kurulmuş, kar dağıtma amacı olmadan, kişisel ve kurumsal bağışları kamu yararına hizmete dönüştüren bir eğitim vakfıdır. Hisar Eğitim Vakfı katkısını ülkemizin iki çağdaş eğitim kurumu olan, Robert Kolej ve Hisar Okulları üzerinde yoğunlaştırmaktadır.

YÖNETİM KURULU
Onursal Başkan Feyyaz Berker
Başkan Prof. Dr. Üstün Ergüder
Başkan Vekili Prof. Dr. Gülsün Sağlamer
Genel Sekreter İpek Erduran
Üye Rukiye Devres Ünver
Üye Dr. Rıza Kadılar
Üye Dr. Faruk Bil
Üye İsmail Kavuncu
KURUCU TEMSİLCİSİ
Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu
GENEL KOORDİNATÖR VE EĞİTİM DANIŞMANI
Prof. Dr. Emre Gönensay

Hisar Okulları, 2007’den bu yana CIS (Council of International Schools) ve NEASC (New England Association of Schools and Colleges) akreditasyonuna sahiptir ve bu akreditasyonları 2018 yılında yenilenmiştir. Kurulduğu günden bu yana bilim, mühendislik, sanat ve tasarım gibi çeşitli alanları ilişkilendiren bir eğitim modeli sunmaktadır. 

Hisar Lisesi’ne Nasıl Kayıt Olabilirsiniz?

Hisar Lisesi’ne öğrenci kabulü LGS sınavı ile ve kontenjan açıldığı takdirde nakil sınavı ile yapılmaktadır. Ayrıca, Hisar Ortaokulu öğrencilerinin liseye doğrudan geçiş hakkı bulunmaktadır.  Kayıt süreci ve detaylar okulun web sitesi üzerinden takip edilebilir. 

Hisar Lisesi’nin 2024 Kontenjanı Nedir ?

Üstün Başarı Bursu: 8

Ücretli: 20

Hisar Lisesi’nin Eğitimci Kadrosu Nasıldır?

Eğitimci kadrosu toplam 88 öğretmenden oluşmaktadır. Meslekte ortalama deneyim yılı 10 ve üstü olan kadroda 18 yabancı, 70 Türk öğretmen yer almaktadır.

İngilizce öğretmenlerinin büyük bir kısmı anadili İngilizce olan öğretmenlerden oluşurken, diğer yabancı öğretmenler İngiltere veya Amerika’da yüksek lisans yapmışlardır. Yurt dışı danışmanlarının da bir kısmı anadili İngilizce olan öğretmenlerdir.

Hisar Lisesi Toplam Öğrenci Sayısı Nedir?

2023/2024 akademik yılında Hisar Okullarının toplamda 1636 öğrencisi vardı,  bunlardan 561’i lise öğrencisiydi. 

İkinci Yabancı Dil Seçenekleri Nelerdir?

İkinci yabancı dil seçenekleri arasında Almanca, İspanyolca ve Fransızca bulunmaktadır.

Hisar Lisesi’nde Burs Olanakları Nelerdir?

Hisar Lisesi’nde öğrencilere sunulan burs oranları %25 ile %100 arasında değişiklik göstermektedir. Okuldaki öğrencilerin %20’si farklı oranlarda burs almaktadır. Burs imkânları, ortaokulu başarıyla tamamlama ve mali durum kriterlerine göre çeşitlilik göstermektedir.

Bu yıl liseye 28 yeni öğrenci kabul edilecektir. Kabul edilecek öğrencilerden 8’i, 5 yıl boyunca kesintisiz olarak başarı kriterlerini karşılamaları şartıyla, %100 burs alacaktır. Bu öğrencilere ayrıca akademik destekler, uluslararası geziler ve ders materyalleri gibi ek avantajlar da sunulmaktadır.

Hisar Okulları, tercih döneminde TÖZOK takvimini takip ederek iki farklı puan açıklayacaktır. İlk puan üstün başarı bursu için, ikinci puan ise ücretli 20 kontenjan için açıklanacaktır.

Hisar Lisesi Kaç Puanla Öğrenci Kabul Eder?

Okulun Adı Kayıt Takvim
ve
Kılavuzları
2023

Kont

2023

Taban
Puan

Taban Puan
Yüzdeliği
(Yaklaşık)
2022
Son Öğrenci
2023 Son
Öğrencinin
Puanı
2023
Yüzdelik
HİSAR LİSESİ Kayıt Bilgileri 28 467,00 3,3 3,96 467 3,3

Hisar Lisesi’nde Hazırlık Zorunlu Mudur?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliğine göre, liseye kayıt hakkı kazanan öğrenciler, lise eğitimine başlamadan önce İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girmek zorundadır. Bu sınav, öğrencilerin İngilizce dilindeki yetkinliklerini değerlendirerek, Hisar Lisesi’nde ihtiyaç duyacakları akademik üretkenlik becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Sınav, okulun Hazırlık (PREP) Komitesi tarafından hazırlanmakta ve değerlendirilmektedir. Sınav sonucunda İngilizce seviyesi yeterli bulunan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf tutularak doğrudan 9. sınıfa geçmektedir. İngilizce desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler ise Hazırlık Programı’na devam etmektedir. 

Hisar Lisesi’nde Yatılılık Var Mıdır?

Okulda yatılılık bulunmamaktadır.

Hisar Lisesi’nde AP Dersleri Verilmekte Midir?

Türkiye’de genel olarak iki uluslararası program takip ediliyor: IB (International Baccalaureate) ve AP (Advanced Placement). Hisar Okulları kurulduğu günden itibaren bir AP okulu olarak faaliyet göstermektedir.

AP programı, College Board tarafından hazırlanan bir ders programı sistemidir. College Board, SAT (uluslararası üniversite kabul sınavı) gibi sınavları da hazırlayan kuruluştur. AP dersleri, Amerika’daki yaklaşık 22 bin okulda yaygın olarak uygulanmaktadır ve toplamda 38 farklı dersten oluşmaktadır. Bu dersler, üniversite düzeyinde olup, öğrencilere lisede üniversite düzeyinde eğitim alma imkanı sunmaktadır.

Hisar Lisesi’nde AP dersleri, öğrencilerin seçtikleri alanlarda derinleşmelerine ve kariyer hedeflerine uygun eğitim almalarına olanak tanır. AP sistemi sayesinde, mezunlar 12 üniversite dersini tamamlamış olarak üniversiteye geçiş yapabilir. Bu durum, öğrencilerin üniversite kabul süreçlerini güçlendirmenin yanı sıra, üniversitede alacakları dersler için kredi kazanmalarını da sağlayabilir.

Hisar Lisesi’nin Üniversite Başarısı Nasıldır?

2023 Yurtdışı üniversite kabullerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. 

2023-Yurtdisi-Universite-Kabulleri-1.pdf erişimi için tıklayın

Hisar Lisesinin Yıllık Ücretleri Nedir?

Lise Hazırlık Sınıfı Eğitim Ücreti
Peşin: 8
63.636 TL + KDV

Hisar Lisesinin Tanıtım Günü Ne Zaman Yapılacak?

29 Haziran Cumartesi Saat: 10.00

Lise Tanıtım 2024

Hisar Lisesi Adres ve İletişim Bilgileri

Göktürk Merkez Mahallesi

İstanbul Caddesi No:3

Eyüpsultan/İstanbul 34077 Türkiye

Tel: +90 212 364 00 00

https://www.hisarschool.k12.tr/

Sosyal Medya Hesapları

https://www.instagram.com/hisarokullarik12/

 

Bir Cevap Yazın