Okul

Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmeli?

Newarrival.Teknoloji o kadar büyük bir hızla gelişiyor ki gelecekte bizleri nelerin beklediğini tahmin etmeye çalışırken, birden gelecek bugün oluyor, hayatlarımız inanılmaz bir hızla değişiyor. Her nesnenin internete bağlanarak diğer nesnelerle iletişim ve etkileşim halinde olacağı “Nesnelerin İnterneti” devrimi hayatımıza giriyor. Nesnelerin interneti ile cihazlar ve sistemler akıllanarak bizlere daha otonom bir hayat sunmaya başlıyor. Cisco’nun yaptığı araştırmaya göre bugün internete bağlı 15 milyar cihaz bulunmakta ve bu sayı 2020’ye kadar 50 milyarın üzerine çıkacak. Yine kişi başına düşen birbirleriyle bağlantılı cihaz sayısının 2020 yılında 6,48’e ulaşması bekleniyor. Evimizdeki bütün cihazlara internet üzerinden uzaktan ulaşmamıza ve onları yönetmemize oldukça az kaldı.

vitality_glowcap

Örneğin Vitality GlowCaps adlı akıllı ilaç şişesi, kullanıcıları ilaç alma zamanı geldiğinde görsel ve sesli şekilde uyarıyor. Kapağın açılıp kapanma hareketini algılayan şişe, ilaç alınana kadar her türlü hatırlatıcıya -sms, telefon çağrısı, sesli hatırlatma, ikaz ışığı- başvuruyor.

Sürücüsüz araçlarla günlük hayatımız oldukça değişecek gibi görünüyor.  Google 2009’dan bu yana, sürücüsüz araba projesi Waymo üzerinde çalışıyor. Potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek için farklı kesimlerden ve farklı ulaşım ihtiyaçlarına sahip kişilerin katılımıyla kapsamlı test sürüşleri gerçekleştiriyor.

4.Endüstri devriminin simgesi olan siber – fiziksel sistemlerle insan iş gücünden daha çok teknoloji içeren, akıllı makinelerden oluşan otonom fabrikalarla hayata geçiyor. Bu fabrikalardaki otonom mobil robotlar daha esnek, verimli ve entegre bir şekilde çalışıyor.  İnsanların çalıştığı alanlarda çalışma kabiliyetine sahip bu robotlar tesisin mevcut yönetim sistemleri ile entegre olabiliyor ve bu sistemlerden emir alabiliyorlar. Bu robotlar yükleme boşaltma işlemi yapabiliyorlar. Akıllı filo yönetim sistemleri ile birden fazla robot aynı tesiste uyumlu çalışabiliyor.

Tüm bunlar bize gösteriyor ki iş hayatı ve iş hayatının insan kaynağından beklentisi de kökten değişiyor. Niteliksiz işçi sınıfının biteceği bu dönemde bugün ilkokulda olan çocukların %65’inin şu anda yapılmayan yepyeni işleri yapacağı öngörülüyor.

Sergey Brin, Mark Zuckerberg ve Bill Gates’ in de bulunduğu bir grup programcının Amerika’da kodlama öğrenmenin yaygınlaşması için kurdukları Code.org sitesine göre yeni STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik,Matematik) mesleklerinin %71’i bilgisayar bilimleri alanında olacak. Ancak STEM mezunlarının sadece %8’i bilgisayar bilimlerinden mezun oluyor, bu da bu alanda ciddi bir ihtiyaç olacağını gösteriyor.

Gelecekte bilgisayar bilimleri öğrencilere diğer disiplinlerden çok daha fazla kapıyı açacak gibi görünüyor. 21. Yüzyıl öğrencilerinin, manyetik alanı, mitoz bölünmeyi öğrendiği gibi kod yazmayı da öğrenmesi ve bununla değer yaratabilmesi gerekiyor. Kodlama eğitimi çocukların problem çözme, yaratıcılık ve algoritmik düşünme becerilerini de geliştiriyor. Çocuklarımız kodlama(programlama) dillerini öğrenerek bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitelerini yapabiliyorlar. Gelecekteki iş başarısı için onları vakit geçirmeden kodlamayla ve bilgisayar bilimleriyle tanıştırmamız gerekiyor.

Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Özel okulların bu konuda öncülük yaptığını ve öğrencilerine kodlama öğrettiklerini biliyoruz. MEB’in de  ‘kodlama’ eğitimini müfredata almak için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Umarım hayata geçer ve sağlıklı bir şekilde uygulanır. Ancak aileler ve öğretmenler de bu konuda yol gösterici olabilirler diye düşünüyorum. Çocukların çok basit ve eğlenceli şekilde kodlama öğrenebilecekleri ücretsiz siteler bulunmakta. Çocuklarınızı bu sitelere yönlendirebilir ve öğretmenlerinizden buradaki kaynakları kullanarak çocuklarınıza kodlama öğretmesini isteyebilirsiniz.

www.code.org

code.org adresinde 4 yaş üstü (çocuk okuyucular), 6 yaş ve üstü , 8 yaş ve üstü, 10 yaş ve üstü ve 13 yaş ve üstü gibi çeşitli seviyelerde dersler bulunuyor. Star Wars, MineCraft, Frozen (Anna and Elsa) gibi oyunlar ile çocuklar hem keyifli vakit geçiriyor hem de kodlama öğreniyorlar. Çalışmalarını tamamlayan öğrencilere Code.org Sertifikası veriliyor.

https://scratch.mit.edu/

Scratch ise MIT’nin geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış oldukça basit bir arayüze sahip, animasyonlar, oyunlar ve hikayeler yaratılabilecek bir ortam sunuyor.

Yetişkinlerin de kodlama öğrenebileceği ücretsiz sitelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.  http://learntocodewith.me/posts/code-for-free/

Kodlama dolu günler diliyorum.

Kaynaklar:

https://www.bls.gov/ooh/computer-and-information-technology/home.htm

https://www.forbes.com/sites/laurencebradford/2016/06/20/why-every-millennial-should-learn-some-code/2/#4089db69121a

http://www.cbc.ca/parents/learning/view/why-kids-should-learn-to-code-and-how-to-get-them-started

Nesnelerin İnterneti ve Kullanım Alanları

https://waymo.com/

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın