okul seçimi

2020 – 2021 Yılı İçin Galatasaray İlkokulu Kurası Ne Zaman Çekilecek?

Çocuğu ilkokul birinci sınıfa başlayacak pek çok velinin hayali çocuğunun Galatasaray İlkokulu kurasını kazanması. Ücretsiz eğitim vermesi ve Galatasaray Lisesine geçiş hakkı gibi önemli avantajlarıyla Galatasaray İlkokulu kurasına başvuru sayısı  her geçen yıl artıyor. Ben de Galatasaray İlkokulu kurasıyla ilgili en çok sorulan soruları sizler için yanıtladım. Faydalı olmasını dilerim.

Galatasaray İlkokulu Özel Okul Mudur? Ücretli midir?

Okul bir devlet okuludur.  Ücretsizdir. İlkokul, ortaokul ve lisenin öğretmen ve yöneticileri, lise müdürünün önerisi ve rektörün uygun görüşü ile bakanlıkça atanır.

Okul Öncesi Eğitim Var Mıdır? 

Galatasaray İlkokulu’nda ana sınıfı bulunmamaktadır. Okul, 1.sınıftan itibaren eğitim vermektedir. Galatasaray İlkokulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler Galatasaray Ortaokuluna geçerler.

Galatasaray Lisesine Geçişler Nasıl Olmaktadır? 

Galatasaray Ortaokulunu tamamlayan öğrenciler, Kurum tarafından, 7/9/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî
Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre Fransızca ve Türkçe
derslerinden dil bilgilerinin yeterliliğini ölçen Yeterlilik Sınavına tabi tutulurlar. Fransızca ve Türkçe dil sınavlarından ayrı ayrı 100 üzerinden 70 puan alan öğrenciler Lisenin 9 uncu sınıfına, yeterli puanı alamayanlar ise Fransızca hazırlık sınıfına kabul edilirler.

Birinci Sınıfa Kaç Öğrenci Alır?

İlkokulun birinci sınıfına her yıl kura ile en çok elli (50) öğrenci alır. İki şube açılır. Her şubenin mevcudu en fazla 25’dir.

Hangi Ayda Doğanlar Kuraya Başvurabilir?

Önceki yıllarda 60-65 aylık öğrenciler de kuraya katılabiliyordu. Ancak MEB’in okula başlama yaşını değiştirmesiyle birlikte bu yıl kuraya en küçük 66 aylık öğrenciler katılabilecektir.

2020-2021  eğitim öğretim yılı için 30.09.2013 – 30.03.2015 tarihleri arasında doğan(66- 84 aylık) herhangi bir ilkokulun birinci sınıfına başlamamış olanlar kuraya başvurabileceklerdir.

İlkokulu Kayıtlı Olanlar Kuraya Katılabilir Mi? 

İlkokul birinci sınıfa kayıt olup devam edenler kuraya katılamaz, katılmaması gerektiği halde kuraya katılmış ve  kurada çıkmış öğrencinin kayıt hakkı bulunmamaktadır. Ön kayıt yaptırıp birinci sınıfa devam etmemiş olanlar kuraya başvurabilir.

Başvurular Ne zaman ve Nasıl  Yapılır?

Başvurular önceki yıllarda Mayıs ayı içinde, 2019 yılında ise Haziran ayı içinde yapıldı. 2020-2021 yılı için başvuru tarihleri henüz belli olmamakla birlikte Mayıs 2020 yada Haziran 2020 tarihlerinde olacağını tahmin etmekteyim.

Başvurular Galatasaray İlkokulu’na yapılmaktadır. Aday öğrencinin nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisiyle başvurulmalıdır.

Başvuru tarihleri ve istenen belgeler yıldan yıla değişebilmektedir. Bu okulu düşünen velilerin Nisan ayından itibaren okulun web sitesini takip etmelerini tavsiye ederim.

http://www.gsi.gsu.edu.tr

Kura Çekilişi Ne Zaman Ve Nasıl Yapılıyor?

Kura, başvurular tamamlanır tamamlanmaz, Mayıs yada Haziran ayı içinde bir Pazar günü Galatasaray Lisesi Beyoğlu Binası’nda, noter, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray İlkokulu yetkilileri huzurunda, velilere açık biçimde piyango yöntemiyle çekilir. Çekiliş sonucunda 50 aday öğrenci yedek liste olmadan belirlenir. Kurada isimleri belirlenen aday öğrencilerin listesi aynı gün okulun web sitesinde yayınlanmaktadır.  Ön kayıt süresi bitiminde belirlenen 50 kişilik kontenjanın dolmaması halinde yeniden aynı yöntemle kura çekilişi yapılmaktadır.

Kura Ücreti Ne Kadardır? 

Kuraya başvuran öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. 2018 yılında 5 bin 939 adayın başvurduğu kura için başvuru ücreti 700 TL idi. 2019 yılında yapılan değişiklikle kuraya katılım için yapılan bağışlar GEV (Galatasaray Eğitim Vakfı) yerine Galatasaray İlkokulu Okul Aile Birliği’ne yapılmaya başlandı. Bu sebepten 2019 yılında başvuru ücreti olarak dosya ücreti adı altında 80 TL alındı. İsteyen adaylar daha yüksek miktarda bağışta bulunabildi. 2019 yılında 9139 aday kuraya başvurmuştu.

2020- 2021 yılı kura ücreti henüz açıklanmadı. Başvurularla ilgili okulun yapacağı duyuru ile başvuru ücreti de belli olacak. Kura sürecini ben de yakından takip ediyorum, sosyal medya hesaplarım ve yesimkirman.com web sitemden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Okul seçimi konusunda danışmanlık almak isterseniz ykirman@yesimkirman.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın