pandemide eğitim

12 Ekim’de Başlayacak Yüz Yüze Eğitimle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

12 Ekim’de yeni bir dönem başlıyor. 1. sınıfların yanı sıra ilkokullarda 2,3 ve 4. sınıflar da yüz yüze eğitime geçiyor. Aynı zamanda ortaokul 8 ve lise hazırlık ve 12. sınıf öğrencileri de okullarıyla buluşuyor. Bu yeni dönemde hem velilerin hem de eğitimcilerin kafasında pek çok soru işareti var. Detaylar belli oldukça ben de sizlerle paylaşmaya devam edeceğim, faydalı olmasını dilerim.

Yüz yüze eğitim verilecek günlerde okul kantinleri ve yemekhaneler açık olacak mı?

12-16 Ekim 2020 tarihleri arasında resmi-özel yüz yüze eğitim yapılacak tüm okullarda kantinler ve yemekhaneler covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olacak. Öğrenciler, ihtiyaç duydukları yiyecek ve içecekleri evlerinden getirebilecekler.

Hazırlık ve 12. Sınıfta okuyan öğrenciler için pansiyonlar açılacak mı?

Pansiyonlar, yüz yüze eğitimin başlayacağı 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren açılacak. Pansiyonlarda gerekli tüm önlem ve tedbirler alındıktan sonra yemek hizmeti verilecektir. Şehir dışından gelen öğrenciler yüz yüze eğitimin olmadığı haftanın diğer günlerinde okul yönetimlerince yapılacak planlamayla Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına katılacaklar. İkameti İstanbul’da olup yüz yüze eğitim verilen günlerin dışında ailesinin yanında kalmak isteyen öğrencilere izin verilecek.

İlkokullarda hangi ders kaç ders saati yüz yüze eğitimle verilecek? 

Ortaokullarda hangi ders kaç ders saati yüz yüze eğitimle verilecek? 

Yüz yüze işlenemeyen Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Spor, Teknoloji ve Tasarım, Rehberlik ve Kariyer Planlama ve diğer dersler nasıl işlenecek?

Yüz yüze eğitim dışında kalan saatleri uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir. Uzaktan eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinden sağlanan alt yapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecektir.

Velisinin talebi doğrultusunda yüz yüze eğitime katılmayan öğrenciler hangi konu ve kazanımlardan sorumlu olacaklar?

Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler, sınıfının konu ve kazanımlarının işlenen bölümünün tamamından sorumlu olacak, Bakanlıkça planlanan, hazırlanan, konu ve kazanımları belirlenmiş Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden gerçekleştirilen uygulamalar ile EBA TV üzerinden yürütülen eğitimi takip edecekler ve yüz yüze eğitime katılan öğrencilerle birlikte eğitim kurumunda gerçekleştirilecek ölçme ve değerlendirme sınavlarına katılacaklar.

Kaynak:

https://istanbul.meb.gov.tr/www/sss.php

Diğer detaylar için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

12 Ekim’de Başlayacak Yüz Yüze Eğitimin Detayları

 

Bir Cevap Yazın