Uncategorized

IB Soruları Sızdırıldı. Peki Şimdi Ne Olacak?

Dünya çapında 5 bin 300’ün üzerinde okulda yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin eğitim aldığı IB (Uluslararası Bakalorya) programının sınav soruları sızdırıldı. Afrika, Ortadoğu ve Asya bölgesinden soruların internette dolaşıma sokulduğu ve soruların 700-800 Dolara satıldığı öne sürüldü. Sınavlar devam ederken, öğrenciler IB’nin kararını bekliyordu. Dün akşam IB web sitesinde konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada IB, yaygın kopya çekme kanıtı bulunmadığını, iddiaları araştırmak için acil önlem aldıklarını ve çok az sayıda öğrencinin çevrimiçi “saat dilimi kopyası” yaptığını tespit ettiklerini belirtti. Bu aktivitenin kaynağını tespit ettiklerini ve sorumluları için uygun adımlar attıklarını açıkladı. Öğrenciler tespit edildiğinde resmi bir soruşturma açılacağı, bu öğrencilerin sınavlarından not almayacağı, bu öğrencilere diploma belgesi ve sınava tekrar girme hakkı verilmeyeceği de açıklandı.

Tüm IB öğrencileri kararı merakla bekliyordu. Şimdilik son durum bu şekilde. Sınavlar devam edecek gibi görünüyor. IB paylaşılan soruların yaygın olmadığını iddia etse de öğrenciler daha fazla dersle ilgili soruların paylaşımda olduğunu söylüyor. IB’nin bu açıklaması kamuoyu tarafından çok tatmin edici bulunmadı. Sızıntının boyutunun daha büyük olduğu ve sonuçların öğrenciler arasında haksızlığa yol açacağı düşünülüyor.

Sızıntıyla ortaya çıkan sınav güvenliği açığına IB’nin nasıl önlemler alacağı merak konusu. IBDP ile öğrenci kabul eden üniversitelerin bu açıklar konusunda nasıl bir tutum sergileyeceği de önümüzdeki günlerde netleşecek.

IBDP ile ilgili detayları ve Türkiye’deki IB Liselerini aşağıda linkini paylaştığım yazımda bulabilirsiniz.

Eğitim hayatının planlanması konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz, randevu ve detaylı bilgi için  ykirmanbilgi@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir,

Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ,

Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman

WhatsApp kanalımı https://whatsapp.com/channel/0029VaAExI7IXnlvdVTwm93o 

You Tube Kanalımı https://www.youtube.com/channel/UCH8-PNDcIAlBL52n6pVSXdA takip edebilirsiniz.

Türkiye’deki IB Liseleri

Bir Cevap Yazın