lgs 2024 lgs danışmanlığı lgs tercih lise seçimi lise seçimi danışmanlığı

LGS 2024 Liseleri Tanıyalım Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Yabancı liseleri tanıtmaya devam ediyorum, şimdi de sırada Galileo Galilei İtalyan Lisesi var. Öğrencilerine sunduğu eğitim sistemi, nasıl kayıt olunabileceği, ücreti, taban puanı, üniversite başarısı gibi önemli bilgilerini sizler için yazdım. Faydalı olmasını dilerim.

LGS 2024 tercih ve lise seçimi konusunda bireysel danışmanlık almak isterseniz, randevu ve detaylı bilgi için ykirmanbilgi@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazılarıma kolaylıkla ulaşabilmek için siteme abone olabilir,

Instagram hesabımı https://www.instagram.com/yesimkirman/?hl=tr ,

Twitter hesabımı https://twitter.com/yesimykirman

You Tube Kanalımı https://www.youtube.com/channel/UCH8-PNDcIAlBL52n6pVSXdA takip edebilirsiniz.

 

 

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Tarihçesi ve Özellikleri

Bugünkü adıyla Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Immacolata Concezione d’Ivrea’dan Suor Madre Luigia CANEGRATİ’nin teşebbüsleri ve Sultan Abdülaziz’in fermanıyla 1870 yılında açılmıştır. Türkiye’de ikamet eden İtalyan çocuklara, anaokulu ve ilkokul olmak üzere iki kademede eğitim veren kurum, daha sonraları bünyesine Türk öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır. İlk açıldığında 80 öğrencisi ile Kumbaracı Yokuşu’ndaki binasında eğitime başlayan okul, 1876 yılında Suterazi Sokağı’ndaki okul daha büyük olan binaya taşınmış ve eğitime burada devam etmiştir. 1882 yılında ise 350 öğrencisi ile iki binadan oluşan bugünkü yerine geçmiştir.  Türk-İtalyan (1911-1912) ve I.Dünya (1915-1918) savaşları nedeniyle bir süre eğitim faaliyetlerine ara verilse de 1919 yılında Orta Kısım açılmış ve İtalyanca bilmeyen öğrenciler için ortaokula bağlı olarak bir de Hazırlık sınıfı eklenmiş ve okulun adı “Özel İtalyan Kız Ortaokulu” olarak değişmiştir. 1937 yılından itibaren Türk öğrenciler, yasa gereği ilkokul kısmına kabul edilmediler. 2009 yılına kadar ilkokul kademesinde sadece yabancı ve İtalyan uyruklu çocuklar eğitim gördü. 2009 yılında ilkokul İtalyan Konsolosluğu bünyesine taşındı. 1959 yılında anaokulu ve ilkokul sınıfları, 1996 yılındaysa ortaokul karma eğitime başladı ve okul “Özel İtalyan Karma Ortaokulu” ismini aldı. 1996 yılında zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkaran yasa ile ortaokul bölümü kademeli olarak kapatıldı. 2000 yılından itibaren okul, İtalyan ve Türk öğrencileriyle yabancı uyruklu tüm öğrencilerin girebildiği ve eğitim süresi hazırlık sınıfı dahil beş yıl olan lise eğitimine “Beyoğlu İtalyan Lisesi” ismiyle başladı. Sonrasında İtalya’daki liselerle denklik belgesi alındı ve okulun adı 2005-2006 öğretim yılı başında “Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi” olarak değiştirilerek bugünkü halini aldı.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Nasıl Öğrenci Kabul Eder? 

Galileo Galilei İtalyan Lisesi, öğrenci kayıt kabul işlemlerini, okulun MEB onaylı kurum yönetmeliğinde belirtilen yönetmelik hükümleri doğrultusunda, taban puan ilanı ve ilan edilen kayıt takvimi çerçevesinde ön kayıt – kesin kayıt sistemiyle yapar.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Taban Puanı Kaçtır?

Okulun Adı 2023

Kont

2023

Taban
Puan

2023 Son
Öğrencinin
Puanı
2023
Yaklaşık
Yüzdelik
GALİLEO GALİLEİ İTALYAN 61 460,00 455,0699 5,6

Kontenjanı Kaçtır?   

Okulun Hazırlık sınıfı kontenjanı 2023 yılında 61 öğrenciydi.           

Eğitim Süresi Nedir? Hazırlık sınıfı zorunlu mudur?

1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıldır.

İtalyanca yeterlilik B1 sertifikası olan öğrenciler, okulun her sene belirlediği kontenjan ve Liseye Geçiş Sınav (LGS) puanı dahilinde Hazırlık sınıfını atlayarak 9. sınıfa geçme hakkına sahip olurlar.

Öğretim dili nedir?

Ana öğretim dilleri İtalyanca ve Türkçedir. İkinci yabancı dil İngilizcedir. 3. yabancı dil 9.sınıftan itibaren Latincedir.

Yatılılık İmkânı Var Mıdır?

Yatılılık imkânı bulunmamaktadır.

Mezunların Sahip Olabileceği Diplomalar

Maturita (İtalyan diploması)

Diplomanın özelliği hem Türkiye’de hem de İtalya’da tanınıyor olmasıdır. Yani İtalya’daki İtalyan liselerine denktir. Okul özel yabancı okul statüsündedir. 9.sınıftan itibaren öğrenciler Maturita (İtalyan diploması) sistemine otomatik olarak dahil olurlar. Bu sistemin şartlarını devam ettirdikleri taktirde lise son sınıfın sonunda Maturita sınavına girerek, bu diplomayı almaya hak kazanırlar.

 Türkiye’deki iki İtalyan Lisesinin birbirinden farkı nedir?

İki İtalyan Lisesi de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tanınan, yabancı okul statüsünde okullardır. Verdikleri diplomalar aynı düzeydedir. İki okul da İtalyan Diploması (Maturità) verir. Tek fark Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) nezdinde “Özel Okul” statüsünde olmasıdır, diğer İtalyan Lisesi ise “Devlet Okulu” statüsündedir.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi hangi müfredatı okutuyor?

Okulda hem Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) müfredatını hem de İtalyan müfredatını okutmaktadır.

İtalyan Diploması (Maturità) sistemine nasıl dahil olunuyor?

9. sınıfa gelen tüm öğrenciler Maturità sistemine otomatik olarak dahil edilmektedir. Öğrencilere her dönem sonunda Türk ve İtalyan karnesi olmak üzere iki ayrı karne verilmektedir.

Maturità Diploması alma şartları nelerdir?

Her sene sonunda tüm derslerin ortalamasının 50 puan üzerinde olması gerekmektedir. Devamsızlıklar, ders saati üzerinden hesaplanmakta ve kanaat notunu etkilemektedir. 12. sınıf sonuna kadar tüm şartları sağlayan öğrenciler, 12. sınıfın sonunda İtalya’dan gönderilen öğretmenlerden oluşan bir komisyon tarafından sınava tabi tutulmaktadırlar. Detaylar için okulun web sitesindeki EĞİTİM sekmesinden Maturità bölümüne giriş yapınız.

Okulunuzda İtalyanca yeterlilik sınavlarına yönlendirme yapılmakta mıdır?

Okulumuz 9. sınıftan itibaren öğrencilerini İtalyanca yeterlilik sınavına yönlendirmektedir.

Öğrencilerin İtalya’daki Üniversitelere girebilmek için hangi İtalyanca yeterlilik seviyesine sahip olması gerekmektedir?

İtalya’daki Üniversitelerde İtalyanca eğitim alabilmek için B2 seviyesinde İtalyanca Dil sertifikasına sahip olmak gerekmektedir. 

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesinden mezun olurken İtalyan üniversitelerine giriş için okul öğrencilere yardımcı oluyor mu?

Evet. İtalya’daki üniversitelerin tanıtımı, seçimi ve başvuruları esnasında okulumuzda İtalyan öğretmenler tarafından gerekli rehberlik ve yönlendirmeler yapılmaktadır. Tüm bürokratik işlemler için destek verilmektedir.

İtalyan  Lisesi’nin Üniversite Başarısı Nasıldır?

Mezunlar Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerine yerleşiyor olsa da yarısından fazlası denklik belgelerini kullanarak, İtalya’daki üniversitelerde öğrenim görmektedir.

https://www.galileilisesi.k12.tr/tr/mezunlarimizin-basarilari

Burs İmkanları Nelerdir? 

Okulun mevcudunun %3’ü kadar öğrenciye bir Eğitim Öğretim yılı için %100 ücretsiz okuma hakkı tanınmaktadır.

Okul Ücretleri Nedir?

2024/2025 Eğitim Öğretim yılı için Hazırlık Sınıfı Öğrenim Ücreti 417.000.- TL’dir (%10 KDV dahil).

Tanıtım Filmi

https://www.galileilisesi.k12.tr/tr/hakkimizda/tanitim-filmi

Adres : Turnacıbaşı Caddesi No:20 Beyoğlu – İstanbul

Telefon : 0 212 244 42 250 212 245 78 49

Faks : 0 212 293 25 77

Url : https://www.galileilisesi.k12.tr

e-posta : info@galileilisesi.k12.tr

Sosyal Medya Hesapları: 

https://www.instagram.com/galileolisesi/

 

Bir Cevap Yazın