lgs lgs tercih lise lise seçimi

Liseleri Tanıyalım/ Alman Lisesi

LGS’ye hazırlanan pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen Alman Lisesi’ni yakından tanımaya ne dersiniz? Alman Lisesi’ne nasıl kayıt olunabileceği, ücreti, taban puanı, üniversite başarısı gibi önemli bilgilerini sizler için yazdım. Faydalı olmasını dilerim.

İstanbul Alman Lisesi, “Alman ve İsviçre Okulu” olarak 1868 yılında kurulmuştur. Mevcut bina, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 1896 yılında inşa edilmiştir. 

Alman Lisesi Nasıl Öğrenci Kabul Eder? 

Alman Lisesi ilan edilen kontenjan ile sınırlı olarak her yıl , Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan Lise Geçiş Sınavı (Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav) sonucu oluşacak Merkezi Sınav Puanı (MSP) ile öğrenci alınır.

Alman Lisesi’nin Taban Puanı Kaçtır?

2019-2020  Eğitim Öğretim Yılı taban puanları tablodaki gibidir.

2019 ÖZEL YABANCI LİSELER TABAN PUANLARI
1. Ön Kayıt 2. Ön Kayıt 3. Ön Kayıt 1.Serbest Kayıt
Okulun Adı Kontenjan Taban Puan Kontenjan Taban Puan Kontenjan Taban Puan Kontenjan
Taban Puan
ALMAN LİSESİ 130 485 Doldu 2 485 Doldu 485

Kontenjanı Kaçtır?   

130

Okulun Toplam Öğrenci Sayısı Kaçtır?

Okulda şu anda 640 öğrenci okumaktadır.

Eğitim Süresi Nedir?

1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıldır. İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, bir yıl Hazırlık sınıfında okurlar; ancak çok iyi derecede Almanca bilen öğrenciler okuldaki dil sınavını başarırlarsa doğrudan dokuzuncu (Lise I) sınıfa alınırlar; 9 ve 10 uncu sınıflara ara geçiş yapan öğrenciler için özel şartlar geçerlidir.

Öğretmen Profili Nasıldır?

Yabancı Öğretmen Oranı: %25

881 öğrenci ve 122 öğretmen bulunan okulda, öğretmen öğrenci oranı 7,22 olup, her 7 öğrenci için 1 öğretmen görev yapmaktadır.

Mezunların Sahip Olabileceği Diplomalar

12 nci sınıfı bitiren öğrenciler T.C Millî Eğitim Bakanlığı lise diploması ile mezun olurlar. 12 nci sınıfta yazılı ve sözlü dil sınavını başarıyla geçen İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, KMK (Eyalet Kültür Bakanları Birliği) Dil Diploması II sahibi de olurlar ve böylece dünyaca kabul edilen bir sertifika olan Almanca Yabancı Dil Sertifikasını almış olurlar.

İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, aynı zamanda  “Abitur Diploması” (Alman mevzuatına uygun mezuniyet) sahibi olabilirler; bu öğrencilerin yazılı ve sözlü sınavlara kabulü ve başarı derecelerini KMK Sınav Yönetmeliği düzenler. Alman mezuniyetine uygun mezuniyet sınavını başaran İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, Almanya’da okumuş ve lise mezuniyeti almış Alman öğrenciler ile aynıdır; Alman üniversitelerine giriş şartları Alman öğrenciler ile aynıdır.

Almanca, İngilizce, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fiziği kapsayan 6 ders kolundaki içerik ve zorluk derecesi, Alman Liselerine uygun mezuniyet seviyesindedir.

Üniversite Başarısı Nasıldır?

2018 Yılı

http://www.ds-istanbul.net/wp-content/uploads/2018/11/2018-mezunlari.pdf

Okul Ücretleri Nedir?

2019-2020 Yılı İçin

Hazırlık ve 9. Sınıf Ücreti : 64.000 TL (Peşin)

Burs koşulları nelerdir? 

Okulda, her öğretim yılında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenciler Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre, başarılı, ancak maddi imkânları sınırlı öğrenciler ücretsiz okutulmaktadır.

İletişim:

Özel Alman Lisesi

Adres: Şahkulu Mahallesi, Şahkulu Bostanı Sok. No:10

İstanbul – Türkiye

Tel:  +90 (212) 245 13 90 / 91

Fax: +90 (212) 252 22 10

E-Mail: info@ds-istanbul.net

Bilgiler https://www.ds-istanbul.net/ adresinden derlenmiştir.
Okul seçimi konusunda danışmanlık almak isterseniz ykirman@yesimkirman.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın