Ebeveynlik Okul

LGS Bitti Sırada Lise Seçimi Var

Lise dönemi, ergenlik açısından en fırtınalı günleri, unutulmaz arkadaşlıkları, öğrenme ve beceri geliştirme açısından beynin en verimli dönemlerinden birini, hayatımızdaki en önemli kararlardan olan meslek ve üniversite kararlarını kapsayan en değerli dönemlerimizden.

Yoğun bir LGS maratonundan çıktıktan daha da büyük bir stres doğru okulu seçmek için yaşanıyor. Lise tercihleri sürecinde kafalar her gün biraz daha karışırken, karar verdikten sonra bile “acaba” ları bol bir dönem yaşanabiliyor. Bir velinin çok iyi dediği okulu öbür veli beğenmeyebiliyor. Cazip burs oranları hiç düşünülmeyen okulların gündeme alınmasını sağlayabiliyor. Çocuklar bazen arkadaşlık ilişkilerine göre okul tercih edebiliyor.

Peki bu noktada lise seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Son yıllarda okulların sınava hazırlık çalışmaları daha da önem kazandı bu sebepten okulun üniversite sınavına nasıl hazırladığı, son üç yılın üniversite yerleştirme sonuçları, diğer okullar arasındaki sıralaması incelenmelidir. Eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerin ise, mezunların kabul aldığı üniversitelerin dünya sıralamasındaki yerlerini ve aldıkları burs oranlarını incelenmeleri faydalı olacaktır.

Okulların sunduğu önemli fırsatlardan birisi de Türk diplomasına ek olarak sunulan IB, Abitur, Matura, Fransız Bakaloryası gibi diploma programlarıdır. Bu diplomalar yurt dışı üniversitelerine kabulde olmazsa olmaz olmamakla birlikte çeşitli avantajlar sağlamaktadır. İngilizce harici yabancı dillerde öğretim yapan okulları düşünen öğrencilerin, ileride düşündüğü meslekler için o ülkede ve o dilde verilen eğitimin imkanlarını incelemesi faydalı olacaktır. Bu öğrencilere Türk vakıf üniversitelerinde de ek burs olanakları ve yatay geçiş imkanları sunulmaktadır.

Okulda sunulan yabancı dil ve 2. yabancı dil eğitimi tercihlerdeki önemli kriterlerden bir diğeridir. Hem üniversite eğitimi hem de iş hayatı için çok ciddi etkileri olan yabancı dil eğitimi, akranları arasında fark yaratmasını sağlayacak yada geride kalmasına yol açacaktır. Ders saatleri, hedef dil seviyeleri, dahil olunan uluslar arası projeler, uluslar arası dil sınav sonuçları incelenmesi gereken önemli hususlardır.

Öğrencinin endüstri 4.0 çağında iş hayatında olacağını aklımızdan çıkarmayarak derslerde sadece bilgi aktarımı mı yapıldığı yoksa problem çözme, kritik düşünme, yaratıcılık gibi becerileri geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılıp yapılmadığı da sorgulanmalıdır. Yine aynı şekilde gelecekte okuma yazma bilmekle aynı kefeye konacak kodlama eğitiminin verilip verilmiyor olması, bilgisayar bilimleri alanında yapılan çalışmalar da incelenmelidir.

Öğretmen kadrosunun işini seven, pozitif , çocuklara birey olarak değer veren kişilerden oluşması önemlidir. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki eğitim trendlerini takip eden ve uygulayan, mesleki eğitimlerle kendini devamlı güncel tutan bir kadroya sahip olup olmadığına bakılmalıdır.

Akademik eğitimin yanı sıra sosyal ve duygusal becerileri geliştirmek adına neler yapıldığı, kulüp ve etkinlikler, öğrenci ve veli profili, eve olan uzaklık, okulun konumu ve fiziki mekanlar diğer önemli kriterlerdendir.

Tüm bu kriterleri çocuğunuzla birlikte değerlendirerek, iç sesinizi de dinleyerek çocuğunuz için en doğru okulu seçmenizi dilerim. Şunu unutmayalım ki en iyi okul çocuğunuza en uygun olan okuldur. A çocuğu için X okulu çok doğruyken, B çocuğu için X okulu yanlış okul olabilir. Çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. Onu tüm özellikleriyle olduğu gibi kabul ederek onun için en doğru kararı onunla birlikte vereceğinize eminim. Son olarak en doğru okulu seçmek hayat boyu başarı ve mutluluğu garantilemediği gibi, aksi de çocuğunuzu dünyanın en mutsuz ve başarısız insanı yapmayacağını unutmayın lütfen.

Lise seçimi konusunda danışmanlık almak isterseniz ykirman@yesimkirman.com adresinden bana yazabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın