Üniversite üniversite tercihleri yks yks danışmanlığı

2019 YKS Sayısal’da En Yüksek Puanlı Öğrenciler Hangi Bölümler Tercih Etti?

YKS 2020 yaklaşırken öğrenciler hayallerindeki bölümlerin taban puan ve sıralamalarını araştırmaya başladılar. Bildiğiniz gibi YÖK her yıl merkezi sınavla yerleşen tüm öğrencilere ilişkin verileri paylaşıyor. 2019 verileri de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ben de bu süreçte sizlere yardımcı olmak amacıyla önemli bazı bilgileri YÖK Atlas’tan derleyerek sizlerle paylaşacağım.

Bu çalışmamda sayısal puanda en yüksek puanla öğrenci alan bölüm ve üniversitelerinin listesini sizler için hazırladım. 2019 YKS şampiyonlarının tercih ettiği üniversiteleri listemden inceleyebilirsiniz. Listede vakıf üniversitelerinden Medipol, Acıbadem, Koç ve Bilkent Üniversiteleri yer alıyor. Devlet üniversitelerinden ise Cerrahpaşa, Boğaziçi ve Hacettepe Üniversitesi listede yer alıyor.

Listeyi incelediğimiz zaman 2019 YKS’de sayısal puanda en başarılı öğrencilerin vakıf üniversitelerinde burslu Tıp bölümlerini tercih ettiğini görüyoruz. Tüm öğrencilerini ilk 1000’den alan üniversitelerin ise Cerrahpaşa Tıp, Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği, Boğaziçi Elektrik Elektronik Mühendislikleri ve Hacettepe Tıp fakültesi olduğunu görüyoruz.

Listenin devamına YÖK Atlas’tan ulaşabilirsiniz.

YKS danışmanlığı almak isterseniz ykirman@yesimkirman.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Süreçteki tüm adaylara kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

 

 

One thought on “2019 YKS Sayısal’da En Yüksek Puanlı Öğrenciler Hangi Bölümler Tercih Etti?

  1. Medipol öğrencisiyim. tıp eğitimi dışında diğer bölümlere gereken önemi vermiyorlar. tekrar tercih yapacak olsaydım devlet üniversitesi tercih ederdim. iyi araştırma yapmak çok önemi ben bazı sitelerden bakıyorum bölümler üniler hakkındaki bilgilere. araştıran arkadaşlara tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın