özel okul bursluluk sınavı
burs bursluluk sınavları lise ortaokul

2021-2022 Özel Okulların Bursluluk Sınavları

Ortaokul ve lisede okuyan öğrencilerin özel okullarda okuyabilmesi için önemli bir fırsat da özel okulların bursluluk sınavları. Kabul sınavı, alım sınavı, giriş sınavı, bursluluk sınavı ve düzey belirleme sınavı gibi değişik başlıklarda duyurulan bu sınavlar önceki yıllarda Ocak ayında yapılmaya başlıyordu.  Büyük bir çoğunluğu ise Şubat ve Mart aylarında yapılmaktaydı. Bu yıl okulların bursluluk sınavlarını hangi tarihlerde yapacağı bana da en sık gelen sorulardan.

Bu tip sınavlar toplu olarak düzenlendiği için aynı anda çok kalabalık öğrenci ve veli grupları bir araya gelebiliyor ve bu durum pandemi açısından ciddi risk oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda bursluluk sınavlarının, vaka sayılarının düştüğü ileri tarihleri alınması daha sağlıklı olacaktır. Pandemi açısından bu daha az riskli olsa da ekonomik nedenlerle farklı uygulamalar gelişebilir.

Bu yıl özel okulların ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir yıl oldu ve mevcut ekonomik durumda önümüzdeki sene daha da zorlu geçecek gibi görünüyor. Bu sebeplerden özel okullar mümkün olduğunca erken tarihlerde bu sınavları yapıp kayıtlarını tamamlamak isteyecektir.

Bu noktada sınavların online olması yada küçük gruplara ayrılarak yapılması gündeme gelebilir. Online sınavda sınav güvenliği özellikle burs verileceği için sorun olabilir. Ayrıca teknolojik olarak her okul online sınava hazır olamayabilir. Küçük gruplarda da sınav sorularının her grup için değiştirilmesi gerekecektir. Umarım bazı riskler göze alınarak kalabalık gruplar bir araya getirilmez, çocukların sağlıkları riske atılmadan bu sınavlar gerçekleşir.

Eğer ilerleyen günlerde pandemi nedeniyle okullar kapanırsa zaten otomatik olarak sınavlarda daha ileri tarihlere alınmak zorunda kalacaktır.

Sınav tarihleri belli oldukça bu sayfadan tarihleri paylaşacağım. Süreçteki tüm velilerimize kolaylıklar, öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın